Wybiórczość pokarmowa a autyzm
Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często cierpią na wybiórczość pokarmową. Dotyczy ona aż 70% przypadków. Dzieci z tą przypadłością mają dość skomplikowaną relację z jedzeniem. Niektóre z nich nie chcą jeść danej grupy potraw, inne jedzą tylko z jednego talerza, a u jeszcze innych wybiórczość pokarmowa przejawia się inaczej. Zobacz, jak najlepiej reagować na nią u dzieci z autyzmem!
Spis treści:
- Czym jest wybiórczość pokarmowa?
- Jak radzić sobie z wybiórczością pokarmową u dzieci z autyzmem?
Czym jest wybiórczość pokarmowa?
Wybiórczość pokarmowa to przypadłość, która często pojawia się u dzieci autystycznych. Ogólnie mówiąc, jest to niechęć do pewnych produktów lub potraw. Może ona przyjmować różne formy, takie jak:
• Preferowanie jedynie ograniczonej grupy produktów i potraw
• Jedzenie tylko produktów o określonej teksturze, temperaturze lub wyprodukowanych przez określoną markę
• Płacz, gdy rodzic wprowadza do diety nowy produkt
• Jedzenie produktów niejadalnych np. Kredy
• Jedzenie posiłków tylko z określonego talerza
• Odmawianie posiłku, jeśli produkty na talerzu się ze sobą stykają
Jak radzić sobie z wybiórczością pokarmową u dzieci z autyzmem?
Na wybiórczość pokarmową u dziecka trzeba reagować jak najszybciej. W innym przypadku może dojść do niedoborów składników odżywczych, a to skutkować może różnymi zaburzeniami. Walkę z wybiórczością rozpocząć należy od dokładnej obserwacji. Zwróćmy uwagę, czego dokładnie nasze dziecko nie jest i jakie inne problemy z przyjmowaniem pokarmu się pojawiają. Z wynikami naszych obserwacji powinniśmy udać się do dietetyka, który ułoży odpowiednią dietę dla dzieci autystycznych bez niedoborów. Skonsultować warto również się z pedagogiem lub psychologiem, który pomoże nam ją wdrożyć u dziecka.
Ograniczone preferencje żywieniowe dzieci ze spektrum autyzmu warto również skonsultować z terapeutą integracji sensorycznej, ponieważ nadwrażliwość na bodźce może być przyczyną wybiórczości. Odwiedzić powinniśmy także gabinet neurologopedy. Może on zdiagnozować problemy z żuciem czy połykaniem pokarmów.
Dietę przy autyzmie dziecka możemy również spróbować nieco rozszerzyć samodzielnie w domu. W tym celu polecamy zaprosić dziecko do wspólnego gotowania. Pomocne może okazać się także nagradzanie dziecka za spróbowanie nowego produktu i pilnowanie, aby maluch nie podjadał między posiłkami. Pamiętajmy także, aby dietę dziecka rozszerzać stopniowo.