Nadwrażliwość słuchowa a autyzm
Dzieci z autyzmem często miewają problemy z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców. Są to zaburzenia sensoryczne. Jednym z częstych jest nadwrażliwość słuchowa. Może ona powodować ogromny dyskomfort przy odbieraniu dźwięków. Zobacz, jak ją rozpoznać i jak pomóc dziecku z autyzmem w takiej sytuacji!
Spis treści:
- Nadwrażliwość słuchowa u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
- Jak poradzić sobie z nadwrażliwością na bodźce dźwiękowe?
Spis treści
Nadwrażliwość słuchowa u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
Nadwrażliwość słuchowa to zaburzenie integracji sensorycznej. Dzieci z tą przypadłością mają problem z właściwym odbieraniem i przetwarzaniem bodźców dźwiękowych. W konsekwencji odczuwają one dyskomfort, a czasami nawet ból podczas słuchania. Słyszenie nawet relaksacyjnych dźwięków, takich jak szum fal, może być dla nich trudne.
Na nadwrażliwość słuchową u dzieci autystycznych wskazywać może:
• Zasłanianie uszu dłońmi
• Narzekanie, że jest za głośno
• Unikanie przedmiotów wydających dźwięki
• Zaburzenia snu
• Złość lub płacz w hałaśliwych miejscach
Jak poradzić sobie z nadwrażliwością na bodźce dźwiękowe?
Osoba z nadwrażliwością słuchową może mieć ogromne problemy z codziennym funkcjonowaniem. Jest to ogromne utrudnienie, dlatego wymaga odpowiedniej terapii. Z dzieckiem jak najszybciej należy udać się do specjalisty, który dobierze leczenie. Jego najczęstsze rodzaje to:
• Terapia integracji sensorycznej (SI) — jej celem jest wykształcenie u dziecka prawidłowych schematów odbierania i przetwarzania bodźców dźwiękowych. Terapia prowadzona jest przez zabawę, w której dziecko jest stymulowane dźwiękowo. Dzięki temu zajęcia są dla dziecka przyjemne, a jego przypadłość jest zwalczana.
• Terapia Johansena (IAS) — polega ona na stymulowaniu słuchowym dziecka poprzez specjalnie nagraną ścieżkę dźwiękową. Maluch powinien słuchać jej przez około 10–15 minut dziennie. Po kilku miesiącach ścieżka dźwiękowa jest zmieniana.
• Terapia Tomatisa – podczas terapii dziecko słucha dźwięków o różnych częstotliwościach, co pomaga mu prawidłowo odbierać bodźce dźwiękowe z otoczenia. W terapii Tomatisa dziecko często musi również powtarzać usłyszane dźwięki.
W codziennym funkcjonowaniu dziecku pomóc mogą słuchawki wygłuszające. Dzięki niemu maluch będzie nieco “odcięty” od drażniących go bodźców. Pomoże to wyeliminować nerwowe reakcje pojawiające się w hałaśliwych miejscach. Pomocne może być również używanie głośnych sprzętów domowych, gdy dziecka nie ma w domu.