Na czym polega badanie WES?
Badanie WES to specjalistyczne badania genetyczne dziecka, jak i osób starszych wykonywane w laboratoriach.
Badanie WES — jak przebiega jego realizacja?
Badanie WES — jakie choroby sprawdza?
Badanie WES — jako badanie przed szczepieniem
Badanie WES — jako badanie przed ciążą
Badanie WES — jak przebiega jego realizacja?
Analizując tysiące genów jednorazowo, można zweryfikować setki chorób, przyczyn oraz ich objawów. W analizowanych genach sprawdzane są wszystkie zmiany, również te najrzadsze, które mogą wywoływać rozwój choroby. Stosowana jest metoda NGS, która charakteryzuje się niezwykłą dokładnością sekwencjonowania. W związku z tym badanie WES wykazuje dużą przewagę nad klasycznymi badaniami genetycznymi, które umożliwiają sprawdzenie wyłącznie jednego genu (i tylko jego kilku najbardziej powszechnych mutacji) w stronę jednej choroby w pojedynczej analizie.
Badanie WES — jakie choroby sprawdza?
Analiza genów pozwala sprawdzić objawy padaczki u dzieci, zmiany w wyglądzie, zaburzenia odporności, łamliwość kości, nadmierną mobilność stawów, zanik mięśni (dystrofię). Jest to również badanie na autyzm, ponieważ weryfikuje zaburzenia rozwoju i objawy ze spektrum autyzmu, a także pozwala wykluczyć lub potwierdzić podejrzenie choroby metabolicznej.
Badanie WES — jako badanie przed szczepieniem
Obecnie badanie WES jest jednym z najszerszych badań genetycznych, które pozwala na analizę całego eksomu czyli około 23 000 genów. W tym badaniu dokładnej analizie podlegają wszystkie geny pacjenta, które analizowane są pod kątem ryzyka rozwoju chorób wrodzonych i potencjalnych genetycznych przeciwwskazań do szczepień, np. w przypadku chorób metabolicznych. W związku z tym badanie WES wskazane jest również jako badanie przed szczepieniem.
Badanie WES — jako badanie przed ciążą
Badanie WES to test genetyczny, który pozwala sprawdzić aż 23 000 genów za jednym razem, przy pobraniu jednej próbki. Niestety koszt jednostkowy analizy jednego genu jest zdecydowanie wyższy. W przypadku rodzin planujących ciążę, badanie genetyczne tego typu wykonywane jest przede wszystkim profilaktycznie, aby wykluczyć pewne predyspozycje genetyczne, które mogłyby mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka lub utrudniać zajście w ciążę.