Badania na autyzm — jak wykonać?
Autyzm w większości przypadkach diagnozowany jest w wieku dziecięcym. Charakteryzuje się specyficznymi objawami, które przejawiają się przede wszystkim w funkcjonowaniu społecznym dziecka. Brak odpowiedniej terapii i niwelowania deficytów w wybranych obszarach rozwojowych przekłada się na obniżone samopoczucie i funkcjonowanie dziecka, a później dorosłego. W związku z tym ważne są odpowiednio wcześnie przeprowadzone badania na autyzm, w tym badania genetyczne na autyzm.
Badania na autyzm — przyczyny autyzmu
Badania na autyzm — zachowania dzieci z autyzmem
Badania na autyzm — kiedy diagnozuje się autyzm u dziecka?
Badania na autyzm — jakie wybrać?
Badania na autyzm — przyczyny autyzmu
Specjaliści wciąż pracują nad stwierdzeniem przyczyn autyzmu. Podejrzewa się jednak, że dominującą rolę w występujących, specyficznych objawach autyzmu mają 4 czynniki: genetyczne, infekcyjne, rozwojowe, a także związane z przebiegiem ciąży i porodem. Badania wskazują, że zespół łamliwego chromosomu X występuje u 2–3% osób z autyzmem.
Badania na autyzm — zachowania dzieci z autyzmem
Badania na autyzm wykonywane są u dzieci, które wykazują specyficzne objawy. Wśród nich najbardziej zauważalne są przede wszystkim: trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem interakcji społecznych, problemy z komunikacją oraz sztywność zachowań. Charakterystyczne są także powtarzające się zachowania, ruchy (tzw. stimy np. ruch dłoni, układanie zabawek w równej linii), które mają za zadanie rozładować napięcie emocjonalne.
Badania na autyzm — kiedy diagnozuje się autyzm u dziecka?
Badania autyzmu wykonywane są najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 5 lat, choć diagnozowane są również dzieci starsze, jak i dorośli. odstawą do wykonania badań są specyficzne objawy, przejawiające się przede wszystkim w obszarze rozwoju społecznego.
Badania na autyzm — jakie wybrać?
Badania na autyzm, które mają na celu stwierdzenie lub wykluczenie autyzmu polegają na przeprowadzeniu testów z różnych obszarów funkcjonowania dziecka, dlatego badania mają zwykle charakter interdyscyplinarny i wykonuje je zespół specjalistów. Jednym z nich może być badanie WES, które należy do badań genetycznym dla dzieci i dorosłych o szerokim spectrum diagnostycznym.