Lepiej późno niż wcale? Wiek matki a ciąża
W dzisiejszych czasach kobiety decydują się na macierzyństwo coraz później – niczym dziwnym nie jest ciąża po 30-stce, a nawet ciąża po 40. Szanse na urodzenie zdrowego potomstwa zależą jednak w dużej mierze od wieku matki. Czy pierwsza ciąża po 40-stce to dobry pomysł? Jak zminimalizować ryzyko powikłań późnej ciąży? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści:
Późna ciąża to ryzyko, czyli jakie wiążą się z nią zagrożenia?
Im późniejszy wiek, tym o dziecko trudniej — jak szybko zajść w ciążę po 40?
Trudne relacje z dzieckiem, gdy dorasta
Brak sił, zbyt mało czasu
Spis treści
Późna ciąża to ryzyko, czyli jakie wiążą się z nią zagrożenia?
Kobiety, które decydują się na późne macierzyństwo, np. pierwszą ciążę po 40-stce, muszą mieć świadomość, że wiąże się to z pewnymi dodatkowymi zagrożeniami. Jednym z nich jest ryzyko obciążenia zespołem Downa – rośnie ono wprost proporcjonalnie do wieku matki i wynosi [1]:
• w wieku 25 lat – mniej niż 1 na 1400,
• w wieku 30 lat – mniej niż 1 na 1000,
• w wieku 35 lat – 1:350,
• w wieku 42 lat – 1:60,
• w wieku 49 lat – 1: 12.
Z tego powodu ciąża w zaawansowanym wieku stanowi jedno ze wskazań do konsultacji w poradni genetycznej. Wykonanie nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA pozwoli określić stopień ryzyka wystąpienia u dziecka różnych chorób genetycznych i wad rozwojowych, w tym także zespołu Downa.
Warto wiedzieć: badania naukowe dowiodły, że późny wiek ciężarnej zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa nie tylko u niej, ale także u jej córki [2].
Inne niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z późną ciążą to duże obciążenie dla organizmu oraz wysokie ryzyko poronienia, rosnące z wiekiem matki [3]. U kobiet, które zdecydowały się na późne macierzyństwo, wzrasta także ryzyko wystąpienia powikłań takich jak np. cukrzyca ciążowa, niska masa urodzeniowa lub poród przedwczesny [4]. Szczególnie ostrożnego prowadzenia wymaga ciąża po 40. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka wzrosną, jeśli przyszła mama wybierze rzetelnego lekarza, który skieruje ją na wszystkie niezbędne badania oraz doradzi, jakie z nich warto wykonać dodatkowo.
Im późniejszy wiek, tym o dziecko trudniej — jak szybko zajść w ciążę po 40?
Pierwsza ciąża po 40-stce jest ryzykownym pomysłem, ponieważ z wiekiem maleje jakość komórek jajowych [5] [6]. Z każdym cyklem kobiety jej zdolność do poczęcia i co za tym idzie, szanse na potomstwo maleją. Jak szybko zajść w ciążę po 40? Lekarz może zalecić w tym celu modyfikację stylu życia oraz stosowanej diety, a także suplementację kwasem foliowym, nawet do kilku miesięcy przed planowanym zapłodnieniem [7]. Para, która jest w zaawansowanym wieku, może wykonać także badania genetyczne dla osób planujących ciążę. Dostarczą one cennych informacji nie tylko na temat ryzyka chorób wrodzonych, ale także metod, które pozwolą zwiększyć szansę na zapłodnienie [8].
Trudne relacje z dzieckiem, gdy dorasta
Poza komplikacjami związanymi z poczęciem lub utrzymaniem ciąży, istnieją także inne minusy ciąży po 40. Szanse na udaną komunikację z potomstwem znacznie maleją w starszym wieku – warto pomyśleć o późnym macierzyństwie także pod tym kątem. Natomiast jeśli chodzi o zalety poczęcia dziecka w późniejszym wieku, na pewno można wśród nich wymienić:
• gotowość, aby w pełni skupić się na wychowaniu dziecka, stabilizacja sytuacji materialnej, osobistej i zawodowej,
• większe doświadczenie życiowe i co za tym idzie, lepsza opieka nad dzieckiem.
Brak sił, zbyt mało czasu
Kobiety, które zdecydowały się na pierwszą ciąża po 40-stce, powinny przemyśleć oraz przedyskutować z partnerem wszystkie zalety i wady późnego macierzyństwa. Warto, aby miały one świadomość, że nie tylko ciąża, ale i poród będzie trudniejszy oraz bardziej obciążający dla ich organizmu. Większość kobiet w zaawansowanym wieku rodzi zdrowe dzieci bez powikłań, ale istnieje także odsetek takich, u których dochodzi do różnych komplikacji w czasie trwania ciąży lub podczas porodu. Z tego powodu ciężarna powinna szczególnie o siebie dbać, być pod nadzorem lekarza, a także wykonać badania dodatkowe i stosować się do wszystkich zaleceń. Trzeba się także zastanowić nad tym, jak będzie wyglądać opieka nad dzieckiem w przyszłości, kiedy z racji zaawansowanego wieku nie zawsze starczy sił, aby podjąć się wszystkich zaplanowanych zadań i czynności. Dokładne przemyślenie tego typu kwestii pomoże w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy lepiej rodzić późno, czy wcale.
Źródła:
1. Antonarakis S.E. 10 years of Genomics, chromosome 21, and Down syndrome. Genomics 51:1–16 (1998)
2. Malini S.S., Ramachandra N. B. Influence of advanced age of maternal grandmothers on Down syndrome. BMC Medical Genetics 14(7): 4 (2006).
3. Nybo Andersen, A. M., et al. Maternal age and fetal loss: population based register linkage study. BMJ (Clinical research ed.), 320(7251), 1708–1712 (2000)
4. Jolly M. et al. The risks associated with pregnancy in women aged 35 years or older. Human Reproduction 15(11): 2433–7 (2000)
5. https://patient.info/news-and-features/how-difficult-is-it-to-get-pregnant-after-40
6. https://www.verywellfamily.com/what-are-the-chances-of-getting-pregnant-after-40–1960287
7. https://plodnosc.pl/jak-przyjmowac-kwas-foliowy-by-zwiekszyc-szanse-na-ciaze/
8. https://www.testdna.pl/badania-przed-ciaza/badania-genetyczne-przed-ciaza/