Padaczka psychogenna — objawy, przyczyny, diagnostyka
Napady padaczkowe nie zawsze wywołane są przez padaczkę. Mogą one także być efektem zaburzeń psychicznych. W takim przypadku napady te nazywa się padaczką psychogenną. Czasem trudno jest odróżnić je od epilepsji. Zobacz, co może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z padaczką psychogenną!
Spis treści:
- Czym jest padaczka psychogenna?
- Padaczka psychogenna — objawy
- Padaczka psychogenna a epilepsja
- Padaczka psychogenna — diagnostyka
- Padaczka psychogenna — leczenie
Spis treści
Czym jest padaczka psychogenna?
Padaczka psychogenna to inaczej psychogenne napady padaczkowe. Są one skutkiem zaburzeń psychicznych, najczęściej traum. Mogą pojawić się np. po śmierci bliskiej osoby czy wypadku samochodowym. Zwykle są one konsekwencją nieprzepracowania trudnych emocji.
Padaczka psychogenna — objawy
Napady w padaczce psychogennej przypominają najbardziej charakterystyczne ataki padaczkowe, czyli ataki toniczno-kloniczne. Objawiają się one poprzez:
- Drgawki
- Wyprężenie ciała
- Ślinotok
- Utratę przytomności
Padaczka psychogenna a epilepsja
Napady w padaczce psychogennej i klasycznej epilepsji są do siebie łudząco podobne. Możemy je jednak spróbować rozróżnić poprzez:
- Czas trwania – padaczka psychogenna wywołuje dłuższe napady
- Objawy – w trakcie napadu padaczki psychogennej chory zamyka oczy i porusza głową na boki. Z kolei w przypadku klasycznej epilepsji dojść może do mimowolnego oddania moczu i przygryzienia języka.
- Częstotliwość — w przypadku padaczki psychogennej objawy pojawiają się znacznie częściej.
Dla jednoznacznego określenia, czy mamy do czynienia z padaczką psychogenną, konieczne jest jednak przeprowadzenie standardowej diagnostyki.
Padaczka psychogenna — diagnostyka
Padaczkę psychogenną bardzo łatwo jest pomylić z klasyczną epilepsją. Dzieje się tak aż w 20% przypadków. Warto więc przeprowadzić standardową diagnostykę padaczki. W jej ramach należy wykonać badanie EEG, rezonans magnetyczny, badania krwi oraz badanie genetyczne, takie jak test WES. Warto udać się także na konsultację do psychologa, który sprawdzi kondycję naszego zdrowia psychicznego.
Padaczka psychogenna — leczenie
Główną metodą leczenia padaczki psychogennej jest psychoterapia. Najczęściej pacjenci decydują się na psychoterapię poznawczo-behawioralną, ale możemy wybrać także inne nurty. Jest to indywidualna decyzja pacjenta. Czas trwania i częstotliwość psychoterapii ustala się razem z psychoterapeutą. Jest to bardzo indywidualna kwestia, na którą wpływ ma wiele czynników.
Uzupełnieniem dla psychoterapii może być stosowanie marihuany leczniczej. Może ona zmniejszyć częstotliwość napadów i zwiększyć skuteczność leczenia. Pacjent stosować może ją jedynie na wyraźne zalecenie lekarza prowadzącego.