Czym jest alkaptonuria? Jak się objawia?
Alkaptonuria to schorzenie metaboliczne. Znane jest ono pod nazwą choroba czarnego moczu, ponieważ to właśnie ciemne zabarwienie moczu jest jej najbardziej charakterystycznym objawem. Choroby tej nie da się wyleczyć. Możliwa jest jednak terapia, która nieco złagodzi pojawiające się dolegliwości. Zobacz, jak można leczyć alkaptonurię!
Spis treści:
- Alkaptonuria choroba — co to jest?
- Objawy alkaptonurii
- Alkaptonuria — diagnostyka
- Alkaptonuria — leczenie
Alkaptonuria choroba — co to jest?
Alkaptonurię zalicza się do grupy wrodzonych chorób metabolicznych. Chory w tym przypadku nie posiada wystarczającej ilości oksydazy kwasu homogenetyzynowego. Jest to enzym niezbędny do rozkładania aminokwasów zwanych fenyloalaniną oraz tyrozyną. W konsekwencji nie są one rozkładane, a w narządach wewnętrznych chorego gromadzą się toksyczne substancje.
Alkaptonuria jest bardzo rzadką chorobą. Występuje ona u jednej na 300 tysięcy osób. Jest ona u nich wywołana przez mutację w genie HDG. Jest ona dziedziczona autosomalnie recesywnie. Oznacza to, że chorują na nią osoby, które gen powodujący alkaptonurię odziedziczyły po matce i po ojcu. Przypadki rozwinięcia choroby bez dziedziczenia są niezwykle rzadkie.
Objawy alkaptonurii
Pierwszy objaw alkaptonurii pojawia się u noworodków. Jest nim ciemne zabarwienie moczu. Kolejnym symptomem jest ciemny kolor woskowiny z uszu. Zauważyć możemy go jednak dopiero po kilku latach.
Większość objawów alkaptonurii pojawia się dopiero w trzeciej dekadzie życia. Najczęściej dorośli skarżą się na:
• Przebarwienia skórne
• Ciemne zabarwienie białka oczu
• Ciemne zabarwienie potu
• Ciemne zabarwienie paznokci u dłoni i stóp
• Zgrubienia małżowin usznych
• Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów
• Sztywność poranna
Alkaptonuria — diagnostyka
Kluczowe w diagnostyce alkaptonurii jest wykonanie badania moczu pod kątem chromatografii gazowej. Pacjent powinien również zdecydować się na badanie genetyczne, takie jak jest badanie WES. Tego typu test może wykryć mutację w genie HDG, co jest równoznaczne ze zdiagnozowaniem alkaptonurii.
Alkaptonuria — leczenie
Alkaptonuria jest chorobą nieuleczalną. Możliwa jest jednak terapia objawowa, dzięki której pojawiające się symptomy będą mniej uciążliwe. Pacjentom z alkaptonurią zaleca się stosowanie leku NTBC, który zmniejsza produkcję kwasu homogenetyzynowego w organizmie. W razie potrzeby pacjentom poleca się także uczęszczanie na fizjoterapię.