baner nova
baner nova

Twoje dziecko rośnie zbyt szybko? Jaka może być tego przyczyna

szybki wzrost dziecka przyczyny Szybki wzrost dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej należą do nich nadmiar hormonu wzrostu, otyłość, niedobory hormonów płciowych lub choroba genetyczna – m.in. zespół Beckwitha-Wiedemanna. Takie dziecko nie tylko wyróżnia się wzrostem na tle rówieśników, ale często również garbi i ma zaburzone proporcje ciała.

Szybki wzrost dziecka – przyczyny związane z hormonami

Często za zbyt duży wzrost u dzieci odpowiadają niedobory lub nadmiar poszczególnych hormonów. Zaburzenia wzrostu u dzieci mogą być więc związane np. ze zbyt dużą produkcją hormonu wzrostu, która najczęściej spowodowana jest gruczolakiem przysadki mózgowej. Zbyt szybki wzrost u przedszkolaków czy dzieci w wieku szkolnym może być również związany z wrodzonym przerostem nadnerczy. Schorzenie to wpływa nie tylko na wzmożony wzrost, ale również zbyt szybkie dojrzewanie płciowe. W okresie dojrzewania problem mogą stanowić natomiast niedobory hormonów płciowych. Dowiedz się więcej na temat zaburzeń wzrostu u dzieci >>

Zaburzenia wzrostu u dzieci – przyczyny związane z otyłością

U 18 na 100 dzieci przyczyną zbyt wysokiego wzrostu jest otyłość. Takie dzieci wyglądają na większe w stosunku do swoich rówieśników i szybciej dojrzewają – również płciowo. Nadmiar tkanki tłuszczowej sprawia, że dzieci otyłe są wysokie już w przedszkolu czy szkole podstawowej, jednak najczęściej wzrost zostaje zahamowany w wieku kilkunastu lat.

Zespół Beckwitha-Widemanna – przyczyna zaburzeń wzrostu

Szybki wzrost dziecka przyczyny Ta choroba genetyczna także może być przyczyną zbyt szybkiego wzrostu u dzieci. Jest spowodowana mutacjami genetycznymi, najczęściej na chromosomie 11p15.5. Zespół Beckwitha-Widemanna charakteryzuje się jednak nie tylko gigantyzmem, ale także innymi wadami wrodzonymi (np. powiększonymi organami wewnętrznymi) czy skłonnościami do nowotworów, w tym złośliwego nowotworu nerki lub wątroby.

Warto zdawać sobie sprawę, że (ze względu na to, że choroba jest genetyczna) przy występowaniu jej przypadków w rodzinie konieczna jest konsultacja z genetykiem jeszcze na etapie planowania ciąży. Dowiedz się więcej na temat konsultacji z genetykiem >>

Zespół Beckwitha-Widemanna – objawy

Dzieci chore na zespół Beckwitha-Widemanna rosną zbyt szybko już w okresie prenatalnym (2. połowa ciąży). Szybki wzrost zauważalny jest również w pierwszych latach życia, natomiast w okresie dojrzewania staje się normalny. Do najważniejszych objawów choroby należą makrosomia (gigantyzm noworodkowy), przepuklina (pępkowa, pępowinowa) i wady jamy brzusznej oraz makroglosja (przerost języka). Ten ostatni symptom w niektórych przypadkach utrudnia karmienie, oddychanie czy mówienie.

Dzieci z tym schorzeniem mogą mieć również obniżony poziom glukozy, wysoką ilość erytrocytów, przerost serca czy powiększenie narządów wewnętrznych (np. serca, śledziony czy wątroby). Rzadko pojawiają się także wady układu moczowo-płciowego, bruzdy na uszach oraz wady nadnerczy.

Zespół Beckwitha-Widemanna – można wykryć go już w ciąży

Zbyt szybki wzrost dziecka wykryć można już podczas kontrolnego badania USG. Wtedy lekarz zleca badania prenatalne, które umożliwią postawienie odpowiedniej diagnozy. Wskazaniem do takich badań jest również obecność przepukliny pępkowej lub pępowinowej. Wykryć zespół Beckwitha-Widemanna można po 11. tygodniu ciąży podczas biopsji kosmówki lub po 15. tygodniu ciąży w czasie amniopunkcji. Fragmenty kosmówki lub płyn owodniowy zostają przebadane pod kątem występowania wad genetycznych.

Zespół Beckwitha-Widemanna – leczenie

Po wykryciu tej choroby w ciąży lub po narodzinach dziecka konieczne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na początku lekarz usuwa przepuklinę oraz koryguje zbyt duży język. Zwraca się również uwagę na występowanie hipoglikemii. Dziecko z zespołem Beckwitha-Widemanna musi znajdować się pod stałą opieką lekarską – chirurga i onkologa (ze względu na zwiększone ryzyko występowania nowotworów). Jeśli ma również wady serca, konieczna jest pomoc kardiologiczna, natomiast przy problemach neurologicznych – neurologa. Odpowiednie leczenie i opieka wprowadzone w dzieciństwie najczęściej sprawiają, że u chorego dorosłego objawy stają się dużo mniej widoczne, a niektóre ustępują całkowicie.

 

 

 


Zobacz też: zespół Downa, zespół Charge, Dystrofia mięśniowa Duchenne’a, hemofiliazespół Marfana, hipertrichoza, zespół Patau, zespół supersamicy, zespół Edwardsa, zespół Gilbertazespół Sillvera-Russella,  zespół Williamsa, mukowiscydoza, nietolerancja laktozyachondroplazja, anemia sierpowata, choroba Alzheimera, choroba Gauchera, alkaptonuria, felyloketonuria, porfiria, rdzeniowy zanik mięśni, zespół Pradera-Williego, zespół Retta, zespół Turnera , zespół Ushera , badanie kariotypu, test NOVA


kalendarz ciążyobjawy ciąży poródktóry tydzień ciąży badania w ciąży pológćwiczenia dla kobiet w ciąży usg w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,