baner nova
baner nova

Masz wysoki poziom żelaza? Dowiedz się, co może być tego przyczyną

Wysoki poziom żelaza może być równie niebezpieczny jak anemia. Nadmiar żelaza we krwi objawia się najczęściej przemęczeniem, ogólnym osłabieniem, bólami stawów czy złym samopoczuciem. Tego typu objawy bardzo często są bagatelizowane przez lekarzy, a mogą być pierwszym bardzo ważnym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego.

Jeśli w tym momencie nie zareagujemy, nie sprawdzimy przyczyny nadmiaru żelaza, wówczas pierwiastek ten będzie gromadził się w tkankach i narządach prowadząc do ich uszkodzenia. Do czego to prowadzi?

Hemochromatoza

Wysoki poziom żelaza we krwi – objawy

Objawy wysokiego poziomu żelaza we krwi są niecharakterystyczne, dlatego łatwo można pomylić je z innym schorzeniem. Należą do nich głównie uczucie zmęczenia i senność (a nawet wyczerpanie), złe samopoczucie, nieuzasadniona redukcja masy ciała czy bóle stawów.

W późniejszym okresie nadmiar żelaza niszczy wątrobę, prowadząc do marskości i raka wątrobowokomórkowego oraz uszkadza trzustkę, co z kolei wiąże się z wystąpieniem cukrzycy. Kolejnym niszczonym narządem jest serce. Choroba powoduje jego zaburzenia i nadciśnienie. Ponadto hemochromatoza uszkadza przysadkę mózgową, prowadząc do impotencji, zaniku libido i bezpłodności lub wczesnej menopauzy. Chorzy zauważają u siebie również, zanik owłosienia pod pachami i w okolicach łonowych oraz zmianę barwy skóry – na brązową. U kobiet może dodatkowo pojawić się nieregularność miesiączek.

Wysoki poziom żelaza częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet (kobiety co miesiąc tracą żelazo podczas menstruacji). Nie oznacza to, że kobiety nie mają problemu z za wysokim żelazem. Po prostu u nich problem ten występuje nieco później – zwykle po 50. roku życia, choć pierwsze objawy w postaci zmęczenia i wyczerpania mogą pojawić się dużo wcześniej.

Zobacz też: Przyczyny ciągłego zmęczenia

Wysoki poziom żelaza we krwi może być niebezpieczny

Nie należy bagatelizować wysokiego poziomu żelaza, ponieważ skutki jego odkładania się w organizmie mogą skazać nas na nieuleczalne choroby. Oczywiście można by się ich ustrzec, gdyby diagnoza została postawiona na wczesnym etapie choroby. Od dawien dawna wiadomo, że wczesna profilaktyka w dłuższej perspektywie bardzo się opłaca. Inwestycją jest nasze zdrowie! Jeśli nadmiar żelaza został stwierdzony oraz została określona jego przyczyna, wówczas wprowadzone wcześniej leczenie daje możliwość na całkowite normalne życie.

Przyczyną wysokiego poziomu żelaza we krwi mogą być także geny

Przyczyn wysokiego żelaza we krwi może być wiele, począwszy od stosowania leków antykoncepcyjnych, spożywania posiłków bogatych w żelazo, suplementowania się preparatami żelaza, lub przeprowadzaniem licznych transfuzji krwi. Niemniej są także pewne choroby genetyczne, które powodują, że zbyt wiele żelaza gromadzi się w naszym organizmie. Choć niewiele osób wie, czym jest hemochromatoza, to w praktyce choroba ta występuje bardzo często i jest pierwszą chorobą, którą podejrzewa się u osób z wysokim poziomem żelaza. Pomimo, że brakuje jednoznacznych wytycznych co do sposobu diagnozowania osób z podwyższonym żelazem, to wielu lekarzy jako pierwsze badanie zaleca właśnie wykonanie badania DNA w genie HFE. Ponieważ dzięki temu skraca się znacznie czas diagnozy. Poza tym badanie DNA jest jedynym badaniem, które jednoznacznie potwierdzi tę chorobę.

Nawet 1 na 10 osób ma przynajmniej jedną kopię wadliwego genu HFE. Mutacje (zmiany) w tym genie powodują, że żelazo odkłada się w nadmiarze w naszym organizmie i powoli niszczy go.

Choroba ta jest bardzo niebezpieczna, a niestety rzadko wykrywana. Średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy to 10 lat! 10 lat podczas, których nasz organizm jest codziennie bombardowany toksyczną ilością żelaza. Co więcej pacjenci często nie mając świadomości swojej choroby, przyjmują dla poprawienia odporności zwiększone dawki witaminy C. Ta z kolei powoduje jeszcze większe wchłanianie żelaza. Pogarszający się stan zdrowia pacjenta składnia lekarzy do poszerzenia diagnostyki.

Niestety hemochromatoza bardzo często jest diagnozowana przy okazji innych chorób, takich jak cukrzyca, kardiomiopatia czy impotencja – czyli wtedy, kiedy mamy do czynienia już z bardzo poważnymi konsekwencjami nieleczonej choroby. Nieleczona hemochromatoza prowadzi w przeciągu 5 lat do śmierci u ok. 60% chorych. Można temu zapobiec? Tak!

Szybko postawiona diagnoza pozwala pacjentowi na normalne funkcjonowanie i nie wpływa na skrócenie czasu życia. Jeśli masz podwyższony poziom żelaza i chcesz sprawdzić, czy to hemochromatoza – wystarczy, rozważyć wykonanie badania genetycznego. Na podstawie jego wyniku lekarz jest w stanie ustalić dla Ciebie plan monitorowania Twojego stanu zdrowia lub zaproponować odpowiednie leczenie.

Hemochromatoza – objawy

Objawy hemochromatozy są właściwie równoznaczne z objawami nadmiaru żelaza we krwi. Pojawiają się więc zmęczenie, brązowienie skóry, złe samopoczucie czy bóle stawów oraz dolegliwości związane z układem pokarmowym. W późniejszym okresie choroby dochodzi do uszkodzenia narządów, stąd pojawia się cukrzyca, problemy z pracą serca, impotencja, marskość wątroby, a nawet rak wątrobowokomórkowy. Objawy najczęściej pojawiają się po 40. roku życia, niemniej coraz częściej choroba ta diagnozowana jest u ludzi 30- letnich i u dzieci.

Hemochromatoza – wykrycie choroby

Jednoznacznym i jedynym badaniem diagnozującym hemochromatozę jest badanie genetyczne wykrywające określone mutacje w genie HFE. Przy pojawieniu się wysokiego poziomu żelaza takie badanie jest potwierdzeniem wykrycia przyczyny choroby. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Badań Wątroby testy genetyczne na hemochromatozę powinny być wykonane u najbliższych członków rodziny osoby chorej na tę chorobę [1].  Badania te są wtedy najbardziej ekonomiczne z medycznego punktu widzenia. Pełna diagnostyka hemochromatozy opiera się zarówno na badaniach genetycznych oraz badaniach biochemicznym dodatkowych parametrów z krwi, niemniej badania genetyczne jako jedyne są w stanie wskazać, że dana osoba choruje na hemochromatozę.

Hemochromatoza – leczenie

Kiedy hemochromatoza jest zaawansowana (nasz organizm zmagazynował znaczne ilości żelaza), wymagane jest wtedy upuszczanie krwi, po to, aby pozbyć się nadmiaru żelaza z organizmu. Dzięki temu pacjent może normalnie żyć, a choroba nie prowadzi do wyniszczenia jego organizmu, pod warunkiem, że hemochromatoza została wcześniej zdiagnozowana.

Pamiętaj, że im szybciej postawiona zostanie diagnoza tym Twój organizm będzie w lepszej kondycji. Dowiedz się więcej o badaniu DNA w kierunku hemochromatozy >>

[1] Hepatology. 2011 Jul;54(1):328-43. doi: 10.1002/hep.24330. Diagnosis and management of hemochromatosis: 2011 practice guideline by the American Association for the Study of Liver Diseases. Bacon BR(1), Adams PC, Kowdley KV, Powell LW, Tavill AS; American Association for the Study of Liver Diseases.

 

 


Zobacz też: achondroplazja, alkatonuria, anemia sierpowatachoroba Alzheimera, choroba Gauchera, choroba WilsonaDaltonizmDystrofia mięśniowa Duchenne’a, farmakogenomika,  fawizmfenyloketonuriahemochromatoza, hemofilia, hipertrichoza, homocystynuria, klątwa Ondyny, mukowiscydoza, porfiria, rdzeniowy zanik mięśni, trisomia 8, trisomia 15, trisomia 16, trisomia 22zespół Beckwitha-Wiedemanna, zespół Charge, zespół Cri du Chat, zespół Edwardsa, zespół Gilberta, zespół Klinefeltera, zespół Marfana, zespół Noonan, zespół Patau, problemy skórne a celiakia, zespół Retta, zespół Sillvera-Russella, zespół supersamicy, zespół Tourette’a, zespół Turnera, trombofilia wrodzona zespół Usheratest DNA , porada genetyka, genetyczne choroby metabolicznePrekoncepcja.pl – jak zajść w ciążę? , wodorowy test oddechowy a badanie genetyczne na nietolerancję laktozy, kwasice u dzieci, badania genetyczne


kalendarz ciążyobjawy ciąży poródktóry tydzień ciążybadania w ciążypołógćwiczenia dla kobiet w ciążyusg w ciążyniepłodnośćjak leczyć niepłodnośćleczenie niepłodnościbadania DNA na ojcostwo, badanie DNA ojcostwo, badania ojcostwa,  testy ojcostwa, test DNA na ojcostwo, badanie ojcostwa, cena testu na ojcostwo, koszt testu na ojcostwo  badania dna Gdańskbadania dna Kraków, badania dna Poznań, badania dna Warszawa,  badania dna Bydgoszcz,  badanie ojcostwa Bydgoszcz 

2 odpowiedzi na “Masz wysoki poziom żelaza? Dowiedz się, co może być tego przyczyną”

  1. Gosia napisał(a):

    Ja od jakiegoś czasu mam żelazo ponad 210 mg/dl (norma do 145) a lekarze każą tylko to obserwować i nie zlecili mi dodatkowych badań. Trochę zaczynam się tym martwić. Czy ktoś mógłby napisać czy przy takim poziomie żelaza rzeczywiście powinnam się martwić? Może jestem trochę osłabiona i ciągle zmęczona ale kto teraz tak nie ma… nie wiem czy niepotrzebnie panikuje?

    • gosc napisał(a):

      Ja też mam wysoki poziom żelaza (ponad 250mg/dl) i mnie lekarz od razu zalecił wykonanie badania genetycznego na hemochromatozę. Trochę się przeraziłam, że mogę mieć tę chorobę choć lekarz powiedział, żeby profilaktycznie wykonać to badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,