Hemochromatoza – objawy, diagnostyka, leczenie
Hemochromatoza jest chorobą, przy której żelazo nadmiernie odkłada się w tkankach całego organizmu. To prowadzi do ich trwałego uszkodzenia i aż 200 razy podwyższa ryzyko raka wątroby. Tymczasem aż 3,8 miliona Polaków ma minimum jedną zmianę w genie odpowiedzialnym za to schorzenie!
Hemochromatoza – nieprawidłowy metabolizm żelaza
Kiedy dostarczasz tego pierwiastka z pożywieniem czy suplementami, zaczyna odkładać się w nadmiarze, pod postacią hemosyderyny. To powoduje uszkodzenie tkanek i organów, które nie mogą później prawidłowo pracować.
Jakie organy cierpią najbardziej? Przede wszystkim wątroba i trzustka, ale też serce, nerki, dwunastnica, przysadka mózgowa i stawy.
Podobny artykuł: Marskość wątroby — jej przyczyną może być hemochromatoza
Hemochromatoza – najczęściej ma podłoże genetyczne
U ok. 95% chorych za hemochromatozę odpowiadają mutacje w genie HFE. Szacuje się, że 1 na 8–10 osób może mieć chociaż jedną ze zmian w tym genie! Choroba ta częściej pojawia się u mężczyzn, ponieważ kobiety tracą żelazo w trakcie comiesięcznego krwawienia. One także mogą zachorować, jednak zwykle później – kilka lat po menopauzie.
Hemochromatoza – pierwsze objawy
Pierwsze objawy występują ok. 30–40. roku życia, a do uszkodzenia tkanek dochodzi 10–20 lat później. Co powinno Cię zaniepokoić? Głównie osłabienie organizmu, zmęczenie, bóle brzucha, spadek koncentracji, a także zwyrodnienia i bóle stawów. Po realizacji badań krwi obserwuje się też wzrost aminotransferaz.
Hemochromatoza – objawy późniejsze
Wraz z postępem choroby i uszkodzeniem organów mogą wystąpić: cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, spadek libido, kłopoty z potencją, zmniejszenie lub zanik owłosienia, brązowe plamy na skórze, wczesna menopauza, a nawet marskość wątroby czy nowotwór.
Zobacz też: Nadmierna pigmentacja skóry – może być objawem choroby genetycznej
Hemochromatoza – diagnostyka
Średnio aż 10 lat mija od pojawienia się pierwszych symptomów do postawienia diagnozy, a nierzadko choroba w ogóle pozostaje nierozpoznana. Tymczasem nieleczona hemochromatoza przez 5 lat zwiększa ryzyko śmierci o 60%.
Jeśli badania krwi wykażą nieprawidłowości i obecne są objawy, najlepiej wykonać badania DNA. Dzięki nim można postawić jednoznaczną diagnozę i sprawdzić, czy mutacje w genie HFE są obecne.
Hemochromatoza – leczenie
Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej będzie można wdrożyć leczenie. To pozwoli uniknąć niebezpiecznych powikłań, a jeśli już nastąpiły – opóźnić ich rozwój. Hemochromatozę leczy się upustami krwi. Na początku 1–2 razy w tygodniu, a po uzyskaniu dobrych parametrów krwi – co kilka miesięcy.
Masz pytania odnośnie testu DNA na hemochromatozę? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl