baner nova
baner nova

Marskość wątroby – jej przyczyną może być hemochromatoza

Utrata apetytu, zmęczenie, spadek masy ciała, zażółcenie skóry czy wzdęcia – to tylko niektóre z objawów marskości wątroby – przewlekłej choroby prowadzącej do wyniszczenia tego narządu. Marskość wątroby najczęściej wiążemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu lub wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C. Warto jednak wiedzieć, że może ona być objawem poważnej choroby metabolicznej – hemochromatozy.

marskość wątroby

 Hemochromatoza dotyczy nawet 3,8 milionów Polaków

Jeśli chodzi o częstotliwość występowania chorób genetycznych u ludzi, to można powiedzieć, że hemochromatoza znajduje się w czołówce. Nawet 1 na 8-10 osób może posiadać mutację genetyczną, odpowiedzialną za wystąpienie tej choroby. Łącznie może ją mieć 3,8 miliona Polaków. Wśród chorych dominują mężczyźni. Tym, co chroni kobiety przed nadmiarem żelaza w organizmie jest comiesięczna menstruacja. Regularne krwawienie sprawia, że poziom tego pierwiastka naturalnie się obniża.

 Hemochromatoza a marskość wątroby

Hemochromatoza to choroba, która stopniowo uszkadza wątrobę. Jest to skutek obecności żelaza, który kumuluje się w organizmie osoby chorej w bardzo dużych ilościach. To dlatego, że jest on nadmiernie wchłaniany z układu pokarmowego. Żelazo gromadzi się potem w różnych narządach wewnętrznych, stopniowo je uszkadzając.

Narządem najbardziej obciążonym nadmiarem żelaza jest właśnie wątroba. Hemochromatoza może nie tylko spowodować marskość wątroby, ale również doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu. Ryzyko wystąpienia raka wątroby u osób chorujących na to schorzenie wzrasta aż 200-krotnie. Warto dodać, że marskość wątroby jest dość późnym objawem hemochromatozy, świadczącym o zaawansowaniu choroby.

Podobny artykuł: Masz wysoki poziom żelaza? Poznaj przyczynę… 

Przy hemochromatozie żelazo odkłada się również w innych narządach wewnętrznych, w tym w płucach, trzustce, sercu, nerkach oraz w stawach – przez co bardzo często daje objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Choroba powoduje stopniową niewydolność ww. organów, wywołując przy tym cały szereg różnych dolegliwości.

 Hemochromatoza – jak objawia się ta choroba genetyczna?

Pierwsze objawy choroby ujawniają się najczęściej w 4-6 dekadzie życia, rzadko wcześniej. Mogą być niespecyficzne i słabo nasilone. Objawami sugerującymi hemochromatozę będą:

  • uczucie zmęczenia
  • osłabienie
  • apatia
  • spadek koncentracji
  • bóle brzucha
  • bóle kości i stawów
  • nadmierna pigmentacja skóry
  • powiększenie wątroby
  • marskość wątroby
  • cukrzyca
  • artretyzm

Test DNA – najszybszym sposobem na wykrycie hemochromatozy

Za jego pomocą można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć hemochromatozę. Test robi się szybko, jest pewny, bezpieczny, a pobranie próbek do badania nie boli. Badanie genetyczne wykrywa mutacje w genie HFE, które zaburzają metabolizm żelaza i przyczyniają się do wystąpienia hemochromatozy. Robiąc test genetyczny można uniknąć długiej diagnostyki i tym samym szybciej zacząć leczenie.

hemochromatoza baner

REKLAMA

Marskość wątroby – właściwe leczenie hemochromatozy może przed nią uchronić

Leczenie hemochromatozy polega na regularnym upuszczaniu krwi – w ten sposób można obniżyć poziom żelaza w organizmie do prawidłowego poziomu. Upusty krwi wykonuje się średnio 1-2 razy w tygodniu, a potem (gdy poziom żelaza uda się unormować) kilka razy do roku. Przy hemochromatozie stosuje się również leczenie farmakologiczne oraz ogranicza spożycie produktów bogatych w żelazo. Pozbywając się nadmiaru tego pierwiastka w organizmie chory ma szansę uniknąć najpoważniejszych skutków hemochromatozy, z marskością wątroby włącznie.

 

 

 


Zobacz też: achondroplazja, alkatonuria, anemia sierpowatachoroba Alzheimera, choroba Gauchera, choroba WilsonaDaltonizmDystrofia mięśniowa Duchenne’a, farmakogenomika,  fawizmfenyloketonuriahemochromatoza, hemofilia, hipertrichoza, homocystynuria, klątwa Ondyny, mukowiscydoza, porfiria, rdzeniowy zanik mięśni, trisomia 8, trisomia 15, trisomia 16, trisomia 22zespół Beckwitha-Wiedemanna, zespół Charge, zespół Cri du Chat, zespół Edwardsa, zespół Gilberta, zespół Klinefeltera, zespół Marfana, zespół Noonan, zespół Patau, problemy skórne a celiakia, zespół Retta, zespół Sillvera-Russella, zespół supersamicy, zespół Tourette’a, zespół Turnera, trombofilia wrodzona zespół Usheratest DNA , porada genetyka, genetyczne choroby metabolicznePrekoncepcja.pl – jak zajść w ciążę? , wodorowy test oddechowy a badanie genetyczne na nietolerancję laktozy, kwasice u dzieci, badania genetyczne


kalendarz ciążyobjawy ciąży poródktóry tydzień ciąży badania w ciąży połógćwiczenia dla kobiet w ciąży usg w ciążyniepłodnośćjak leczyć niepłodnośćleczenie niepłodności , testy ojcostwa, test DNA na ojcostwo , badanie ojcostwa , cena testu na ojcostwo, koszt testu na ojcostwo 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,