Masz wzdęcia? Być może kryje się za nimi celiakia (trwała nietolerancja glutenu)
Wzdęcia mogą być spowodowane celiakią – utrzymującą się przez całe życie, genetycznie uwarunkowaną, nietolerancją glutenu. W naszym kraju zmaga się z nią aż 400 000 osób, przy czym prawidłowo zdiagnozowanych jest tak naprawdę garstka, bo zaledwie 5% z nich!
Statystyki nie są optymistyczne, tym bardziej, że nieleczona celiakia wiąże się nie tylko z wieloma przykrymi objawami, ale również z większym ryzykiem raka jelita cienkiego. Tymczasem rozpoznać celiakię można w bardzo prosty i szybki sposób, wykonując test DNA.
Wzdęcia – jedna z częstszych dolegliwości występujących przy celiakii
W jelicie cienkim osoby dotkniętej celiakią nieustannie toczy się stan zapalny. W wyniku rozwoju choroby błona śluzowa jelita cienkiego jest uszkadzana, a z jego środka znikają kosmki jelitowe, czyli maleńkie wypustki, których zadaniem jest wchłanianie składników odżywczych (witamin i minerałów) z pokarmu. Utrata kosmków oznacza więc niedobory pokarmowe. Na skutek zaburzeń trawienia i wchłaniania chory zaczyna odczuwać dyskomfort – pojawiają się wspomniane wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia czy wymioty.
Odpowiedzialność za uszkodzenia w jelicie cienkim ponosi gluten – białko występujące w najczęściej spożywanych przez nas gatunkach zbóż. Organizm osoby chorej na celiakię reaguje wrogo na ten składnik i produkuje przeciwciała, którymi próbuje go zwalczyć. Przy okazji niszczy jednak kosmki jelitowe.
Wzdęcia nie są jedynym objawem celiakii – inne dolegliwości towarzyszące chorobie
Wzdęcia pojawiają się najczęściej w klasycznej postaci celiakii, w której objawy koncentrują się wokół układu pokarmowego. Występuje ona jednak tylko u 10% chorych. U 90% celiakia ma już zdecydowanie mniej typowy przebieg. Chorzy często zgłaszają się do lekarza, bo łamią im się paznokcie lub wypadają włosy, mają problemy skórne, owrzodzenia jamy ustnej, bóle kości i stawów, huśtawki nastrojów lub stany depresyjne. Objawy celiakii mogą być więc bardzo różnorodne i mało charakterystyczne.
Podobny artykuł: Dokucza Ci ból brzucha? To typowy objaw celiakii
Aby dowiedzieć się, czy wzdęcia mogą być spowodowane celiakią, wystarczy wykonać test DNA
Celiakia ma podłoże genetyczne. Dlatego badania DNA powinny otwierać diagnostykę tej choroby. W trakcie badania genetycznego szuka się genów (a konkretnie układów genów) odpowiedzialnych za wystąpienie celiakii (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8). Jeśli ich nie ma, to chorobę można wykluczyć na 100%, jeśli są, potwierdza się ją z dużym prawdopodobieństwem (ostatecznie potwierdza się ją po wykonaniu badań na obecność przeciwciał). Wynik badania może pomóc w ustaleniu, czy wzdęcia mogą być spowodowane trwałą nietolerancją glutenu, czy też przyczyny trzeba szukać gdzie indziej.
Wzdęcia – dieta bezglutenowa pozwoli o nich zapomnieć
Leczenie celiakii polega na całkowitej eliminacji glutenu z diety, czyli innymi słowy na tzw. diecie bezglutenowej. Choremu nie wolno jeść żadnych produktów, które zawierają ten składnik. Musi on więc przede wszystkim unikać pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa – bo to właśnie te zboża są głównym źródłem glutenu. Po jego odstawieniu kosmki jelitowe zaczynają się regenerować i znów mogą wchłaniać substancje odżywcze. Znika też stan zapalny oraz towarzyszące celiakii objawy: wzdęcia, biegunki, zaparcia i bóle brzucha. Po wprowadzeniu diety chory ma też szansę uniknąć nowotworu jelita.
Masz pytania odnośnie testu DNA na celiakię? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl