Jakie są wczesne oznaki autyzmu?
Autyzm najczęściej jest wykrywany u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, ponieważ wtedy pojawiają się pierwsze charakterystyczne symptomy. Wczesne objawy autyzmu są jednak widoczne już nieco wcześniej. Sprawdź, jak możesz je rozpoznać u dziecka!
Spis treści:
- Autyzm — wczesne objawy w ciąży
- Wczesne objawy autyzmu u niemowląt
- Wczesne objawy spektrum autyzmu — co robić?
Autyzm — wczesne objawy w ciąży
Pierwsze objawy autyzmu pojawiają się, zanim dziecko pojawi się na świecie. Niektóre osoby w spektrum autyzmu już w okresie prenatalnym wykazują symptomy zaburzenia. Mają one charakterystyczne anomalie w obrębie serca, nerek i mózgu, które mogą być widoczne w trakcie badania USG. Nie dotyczy to jednak każdej osoby w spektrum autyzmu. Objawy te pojawiają się u mniej więcej 30% autystyków.
Musimy pamiętać, że oznaki zaburzeń w spektrum autyzmu w życiu płodowym, nie oznaczają, że dziecka na pewno rozwinie się zaburzenie. Na takim etapie zdiagnozowanie autyzmu jest niemożliwe. Zauważenie wyżej wymienionych oznak powinno jednak zwiększyć naszą czujność. W takiej sytuacji warto być wyczulonym na wczesne objawy autyzmu u niemowląt.
Wczesne objawy autyzmu u niemowląt
Wczesne objawy autyzmu u niemowląt są bardzo delikatne. Jest to etap życia, podczas którego dziecko i rodzice uczą się siebie wzajemnie, a maluch intensywnie poznaje świat. Rodzice mogą więc łatwo przeoczyć pojawiające się sygnały świadczące o autyzmie, takie jak:
- Niewielkie zainteresowanie innymi osobami lub jego całkowity brak
- Nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z innymi osobami
- Brak gaworzenia po 12 miesiącu życia
- Brak prób zwracania na siebie uwagi rodzica
Wczesne objawy spektrum autyzmu — co robić?
Zauważyłeś u swojego dziecka wczesne oznaki autyzmu? Udaj się do specjalisty i rozpocznij diagnostykę jak najszybciej. Im wcześniej to zrobisz, tym szybciej zaburzenie zostanie zdiagnozowanie, a Twoje dziecko zostanie objęte właściwą terapią. Warto więc rozpocząć proces diagnostyczny jak najszybciej.
Z podejrzeniem autyzmu u dziecka warto zgłosić się do pediatry. Skieruje on nas do specjalistycznej poradni, gdzie przeprowadzona zostanie dokładna diagnostyka. Składa się ona z:
- Rozmowy z rodzicami
- Analizy dokumentów o dziecku ze szkoły lub przedszkola
- Obserwacji dziecka w różnych sytuacjach społecznych
- Wykonaniu specjalistycznych badań np. badania wzroku czy badania genetycznego