Kto diagnozuje autyzm?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu powodować mogą szereg różnych objawów, które dotyczą wielu sfer życia. W konsekwencji proces diagnostyczny jest dość skomplikowany. Jak dokładnie przebiega? Kto diagnozuje autyzm? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Autyzm — kto go diagnozuje?
Kto diagnozuje autyzm? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Diagnostyką zaburzeń ze spektrum autyzmu zajmuje się cały zespół specjalistów w poradni diagnostycznej. Wcześniej jednak należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać odpowiednie skierowanie do poradni. Możemy również udać się tam prywatnie. W takiej sytuacji skierowanie jest zbędne.
Podczas pierwszej wizyty w poradni pacjent spotka się z psychiatrą. Zwykle to właśnie on ma największy wpływ na to, jak proces diagnostyczny będzie wyglądał. Przeprowadzi on wywiad z pacjentem lub jego rodzicami. Przeanalizuje także opinię o dziecku ze szkoły lub przedszkola i dokona wstępnej obserwacji.
Po wizycie lekarz psychiatra zdecyduje, do jakich specjalistów powinien jeszcze udać się pacjent. Jest to zależne od tego, jakie dokładnie objawy się pojawiły. Psychiatra może skierować nas m.in. do psychiatry, logopedy, psychologa dziecięcego, pedagoga czy terapeuty integracji sensorycznej.
Jakie badania wykonuje się w trakcie diagnostyki autyzmu?
W trakcie diagnostyki autyzmu konieczne jest wykonanie kilku badań i skorzystanie z różnych narzędzi diagnostycznych. Najczęściej używane są następujące metody:
- Badanie przesiewowe M‑CHAT – wykonuje się go jedynie u dzieci między 16 a 30 miesiącem życia. Weryfikuje on, jak duże jest ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u danego dziecka.
- Protokół obserwacji do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu ADOS‑2 – badanie to polega na obserwacji dziecka w różnych sytuacjach społecznych opisanych w protokole.
- Test PEP‑R — wykonać go można u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 7 lat. Polega on na ocenie wieku rozwojowego dziecka.
- Badanie wzroku
- Badanie słuchu
- Badanie logopedyczne
- Badanie EEG — służy ono wykluczeniu padaczki
- Badanie genetyczne – zmiany w genach są jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju autyzmu. Ich wykrycie może być niezwykle istotne dla postawienia właściwej diagnozy. Badanie na autyzm warto więc wykonać już na samym początku.