Badanie na padaczkę u dziecka — czy warto? O czym należy wiedzieć?
Padaczka to najczęstsze zaburzenie dotyczące mózgu. Występuje zarówno u dzieci jak i u dorosłych i jest chorobą, z jaką pacjent zmaga się do końca życia. Wcześnie podjęta terapia pozwala jednak normalnie funkcjonować, dlatego istotna jest jak najszybsza diagnoza. Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować u dziecka tę chorobę i co należy o niej wiedzieć?
Badania na padaczkę a diagnoza
Badania na padaczkę a terapia
Badania na padaczkę a wiek dziecka
Badania na padaczkę — czy warto?
Spis treści
Badania na padaczkę a diagnoza
Aby móc szybko i trafnie diagnozować choroby, opracowano wiele metod wykrywania ich oraz określania, jakie są ich przyczyny. W przypadku padaczki szeroko stosuje się badania WES, którego zadaniem jest analiza genów — padaczka w większości przypadków jest bowiem zaburzeniem na tle genetycznym. Metoda ta obejmuje sprawdzenie pod kątem tej choroby całego egzomu, czyli wszystkich dostępnych genów człowieka. Wyniki są bardzo dokładne i pokazują nawet najmniejsze niepokojące nieprawidłowości.
Genetyczne badania na padaczkę przeprowadza się zazwyczaj po kilkukrotnym zaobserwowaniu u dziecka ataków choroby — mogą być one mylące, ponieważ u najmłodszych nie objawia się ona tak samo, jak u dorosłych. Mimo to dzieci do lat 5 znajdują się w jednej z grup najbardziej narażonych na wystąpienie padaczki.
Badania na padaczkę a terapia
Wcześnie otrzymana diagnoza, że pacjent cierpi na padaczkę, oraz szybko podjęta terapia, są w stanie pozwolić na normalne funkcjonowanie. Najczęściej stosowanym sposobem leczenia padaczki jest farmakoterapia, czyli podawanie choremu odpowiednio dobranych leków. Ich zadaniem jest nie zneutralizowanie przyczyn choroby, ponieważ w przypadku jej genetycznego podłoża jest to niemożliwe, ale zapobieganie kolejnym atakom. W znacznej części przypadków po zastosowaniu farmakoterapii objawy choroby całkowicie ustępują.
Badania na padaczkę a wiek dziecka
Człowiek może zachorować na padaczkę na każdym etapie życia, jednak ustalono dwa przedziały wiekowe, w których ryzyko jest największe: u dzieci do pięciu lat oraz u dorosłych po 65. roku życia. W przypadku najmłodszych przyczyny padaczki są inne niż u starszych osób — są to zazwyczaj choroby przebyte przez matkę w trakcie ciąży, np. różyczka, a także czynniki genetyczne. U starszych dzieci oraz dorosłych przyczyną może być także wystąpienie naczyniaka mózgu.
Badania na padaczkę — czy warto?
Badania genetyczne na padaczkę pozwalają na szybkie i dokładne wykrycie choroby u dziecka. Jest to skuteczna metoda. Decydują się na nią szczególnie rodzice, w których rodzinach był przypadek tej choroby. Mimo to fakt, że nikt z najbliższych nie miał padaczki, nie musi oznaczać, że dziecko nie zachoruje. We wczesnych etapach życia często pojawiają się pierwsze objawy padaczki u dziecka, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają niepokojąco, na przykład drżenie rączki. Jest to powód, dla którego wykonanie odpowiednich badań może znacznie ułatwić funkcjonowanie dziecku oraz jego rodzicom.
Zdecydowanie warto wykonać badania dziecku, zwłaszcza jeśli pojawiają się u niego objawy padaczki lub ktoś z członków rodziny cierpiał na to zaburzenie.