19 czerwca — Światowy Dzień Anemii Sierpowatej
19 czerwca obchodzimy na całym świecie Dzień Anemii Sierpowatej. Z tej okazji w wielu krajach odbywają się specjalne spotkania i wydarzenia poświęcone tej chorobie. Na czym polega ta choroba genetyczna? Co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule!
Spis treści
Anemia sierpowata – genetyczna choroba warunkowana przez mutację autosomalną recesywną
Anemia sierpowata, inaczej niedokrwistość krwinek czerwonych to nieuleczalna choroba genetyczna powodująca zaburzenia hemoglobiny oraz zlepianie się krwinek w ludzkim organizmie. Z anemią sierpowatą rodzi się co roku około 500 osób, jest ona wynikiem mutacji w genie kodującym jeden z łańcuchów hemoglobiny (beta (ß)). Dziedziczy się ją autosomalnie, czyli niezależnie od płci i recesywnie – aby dziecko było chore, musi ono otrzymać kopię uszkodzonego genu od każdego z rodziców.
Anemia sierpowata występuje najczęściej u przedstawicieli rasy czarnej oraz mulatów, choroba to prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu czerwonych komórek krwi. Zdegradowane krwinki czerwone (erytrocyty) stają się sztywne i przybierają charakterystyczny kształt sierpa. Krwinki słabną, zlepiają się ze sobą i szybko obumierają. W efekcie w organizmie dochodzi do zatykania naczyń krwionośnych i spowolnienia przepływu krwi.
Anemia sierpowata – jakie są najczęstsze objawy?
Charakterystyczne objawy anemii sierpowatej, to:
- bladość skóry,
- przewlekłe zmęczenie,
- bóle mięśniowe,
- stany zapalne stawów,
- wrzody,
- uszkodzenie płuc i serca,
- gorączka,
- trudności z koncentracją,
- opuchlizna kończyn,
- nadmierna potliwość.
Jak leczy się anemię sierpowatą?
Jeśli anemia sierpowata zostanie wykryta dostatecznie wcześnie, u młodej osoby przeprowadza się przeszczep szpiku kostnego i przetaczanie krwi. Chorym podaje się także środki przeciwbólowe i antybiotyki.
Grafika: pixabay.com