Zaufanie dziecka do rodziców — jak je skutecznie budować?
Na rozwój dziecka i jego poczucie szczęścia ogromny wpływ ma zaufanie do rodziców. Zapewnia mu to większy komfort psychiczny, a także mniej stresu i niepokoju. Niestety zaufanie to można stracić w jednej krótkiej chwili. Podpowiemy więc, jak o nie dbać i jak je skutecznie budować!
Spis treści:
- Dlaczego zaufanie dziecka do rodziców jest tak ważne?
- Jak budować zaufanie dziecka do rodziców?
Dlaczego zaufanie dziecka do rodziców jest tak ważne?
Dziecko przychodząc na świat, jest całkowicie zależne od rodziców. To właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za jego los. W ten sposób kształtuje się zaufanie dziecka do rodziców. Wzmacnia je każda reakcja na głośny płacz, a jej brak je niszczy.
Bez zaufania szczęśliwe dzieciństwo nie jest możliwe. Dziecko może skupić się na rozwoju i zabawie, tylko jeśli wie, że w potrzebie może zwrócić się do swojego opiekuna. W innym wypadku jego poczucie bezpieczeństwa jest zagrożone.
Jak budować zaufanie dziecka do rodziców?
Oto najlepsze sposoby, które pozwolą Ci zbudować silne zaufanie dziecka:
• Słuchaj dziecka – zwracaj uwagę na to, co maluch do Ciebie mówi i reaguj. Pamiętaj, że pod jego słowami często kryje się jakieś drugie dno np. niezaspokojona potrzeba.
• Nie bagatelizuj emocji dziecka — dzięki temu maluszek będzie wiedział, że może je swobodnie wyrażać, a Ty będziesz dowiadywać się o jego trudnych emocjach.
• Traktuj problemy dziecka na poważnie — dziecięce trudności mogą wydawać nam się błahe, ale dla naszych pociech może być to koniec świata. Jego problemy również zasługują na uwagę. Nigdy nie powinniśmy więc ich bagatelizować.
• Dotrzymuj słowa — dzieci zapamiętują to, co do nich mówisz. Uważaj więc na słowa. Twoje dziecko zapamięta każdą obietnicę, którą nie wypełniłeś. W jego głowie będziesz wtedy osobą, która nie robi tego, o czym mówi.
• Nie kłam — dla Twojego dziecka powinieneś być najbardziej wiarygodną osobą na świecie. Jak więc będziesz wyglądał w jego oczach, jeśli maluch dowie się, że nie mówisz zawsze prawdy? Dzięki prawdomówności rodzica dziecko nie tylko wzmacnia do niego zaufanie, ale także uczy się, że prawda jest ważna i powinno mówić ją innym ludziom.
• Dbaj o bliskość — nic tak nie wzmacnia zaufania, jak czułość. Podczas rozmowy patrz dziecku w oczy, w trudnej sytuacji przytul, okazując wsparcie, złap dziecko za rękę. Dzięki temu nie tylko wzmocnisz zaufanie, ale także pewność siebie dziecka.