Kształt brzucha w ciąży — co może oznaczać?
W ciąży stopniowo powiększa się kobiecy brzuszek. Może on być okrągły jak piłeczka, rozlany na boki lub spiczasty. Istnieje przesąd, że na podstawie kształtu brzucha w ciąży można przewidzieć płeć dziecka. Czy to prawda? Co może oznaczać kształt brzucha w ciąży? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Kształt brzucha w ciąży — od czego zależy?
- Kształt brzucha w ciąży — jak się zmienia?
- Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka
- Kształt brzucha w ciąży — kiedy powinien nas zaniepokoić?
Kształt brzucha w ciąży — od czego zależy?
Na kształt brzucha w ciąży wpływ mogą mieć różne czynniki, takie jak:
- Predyspozycje genetyczne
- Ułożenie mięśni brzucha
- Siła mięśni brzucha
- Masa ciała ciężarnej
- Ułożenie dziecka w macicy
Kształt brzucha w ciąży — jak się zmienia?
Kształt brzucha w ciąży może się nieco zmienić przed porodem. Dziecko przygotowujące się do przyjścia na świat zajmuje niższą pozycję w miednicy. W konsekwencji ciążowy brzuszek zaczyna opadać. Kobieta może dzięki temu poczuć dużą ulgę, ponieważ zmniejsza się nacisk na górne części tułowia.
Ciążowy brzuszek przed samym porodem może zacząć nieco twardnieć. Jest to skutek rozciągania się macicy oraz skurczów przepowiadających, zwanych skurczami Braxtona-Hicksa. Twardnienie brzuszka może wynikać także ze wzmożonej aktywności dziecka.
Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka
Jeden z ludowych przesądów mówi, że po kształcie brzucha przewidzieć możemy płeć dziecka. Według niego bardziej spiczasty brzuszek oznacza urodzenie chłopca, a bardziej okrągły urodzenie dziewczynki. Niestety przesąd ten nie ma nic wspólnego z prawdą. Jest to jeden z najczęściej powielanych ciążowych mitów. Nie należy się więc nim sugerować.
Kształt brzucha w ciąży — kiedy powinien nas zaniepokoić?
Ciążowy brzuszek może wyglądać różnie. Jest to kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników. Kształt brzucha w ciąży może jednak nam zasugerować, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Warto więc obserwować, jak zmienia się nasz ciążowy brzuszek.
Jeśli ciążowy brzuszek nie rośnie lub powiększa się bardzo powoli, to warto skonsultować się z lekarzem. Może być to oznaka zbyt małej ilości wód płodowych (małowodzia), która może prowadzić do niedorozwoju płodu.
Do ginekologa warto udać się także w przypadku zbyt szybkiego wzrostu ciążowego brzuszka. To z kolei może oznaczać zbyt dużą ilość wód płodowych (wielowodzie), co może świadczyć o cukrzycy ciążowej lub wadach rozwojowych płodu.