baner nova
baner nova

Muzycy z zespołem Downa i autyzmem – czy uda im się podbić świat muzyki?

Zespół Pertti Kurikan Nimipäivät (pol. imieniny Perti Kurikana) jest bez wątpienia zjawiskiem na europejskiej scenie muzycznej. Dlaczego? Członkami tej fińskiej kapeli punk rockowej są osoby cierpiące na choroby genetyczne – zespół Downa i autyzm. Grają ze sobą od 2009 roku, a muzyka wydaje się być dla nich najlepszą terapią.

Choroby genetyczne, z którymi się zmagają nie przeszkadzają im w realizowaniu pasji

muzycy z zespołem Downa i autyzmem

Zespół reprezentował Finlandię na 60. konkursie piosenki Eurowizji w Wiedniu, którego transmisję mogliśmy oglądać nie tak dawno temu na antenie telewizji polskiej. I choć grupie nie udało się wejść do finału, to jego członkom pozwoliło pokazać się szerszej publiczności, a przy okazji spełnić największe marzenie. Chcieli, aby publiczność europejska zapamiętała ich nie przez niepełnosprawność, a talent i pasję do muzyki. Występem na wielkiej scenie udowodnili też, że nie wstydzą się swojej odmienności i nie ma dla nich barier niemożliwych do pokonania.

Brak sukcesu zespołu wywołał lawinę negatywnych komentarzy wśród fanów mocniejszego brzmienia, aktywnie wspierających zespół na łamach mediów społecznościowych, w tym facebooku i twitterze.

A może Eurowizja, krytykowana od lat przez znawców muzyki za promowanie niezbyt ambitnej twórczości, nie była jeszcze gotowa na coś tak oryginalnego?

Początki zespołu

Do powstania zespołu doszło w 2009 roku podczas charytatywnych warsztatów dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Inicjatorem tego niezwykłego projektu był gitarzysta Pertti Kurikka i to właśnie od jego imienia grupa zawdzięcza swoją nazwę. I tak członkami zespołu zostali: Kari Aalto, Sami Helle Toni Välitalo i oczywiście Pertti Kurikka. Niespełna rok od tego spotkania na światło dzienne wyszrdł ich pierwszy studyjny minialbum Ei yhteiskunta yhtä miestä kaipaa. Rok później ukazały się dwa kolejne krążki, następnie jeszcze albumy kompilacyjne. Muzycy sukcesywnie powiększają swoją, i tak bogatą już dyskografię.

Film „Zespół Punka”

W 2012 roku powstał film dokumentalny zatytułowany „Zespół Punka”, i to właśnie członkowie Pertti Kurikan Nimipäivät stali się jego głównymi bohaterami. Dzieło opowiada nie tylko o trudach codziennego życia osób chorujących na zespół Downa i autyzm , ale przede wszystkim o twórczości, pracy zawodowej i ogromnej miłości do muzyki.

Źródło informacji: muzyka.onet.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

 

 


 


kalendarz ciążypierwsze objawy ciążyporód dziecka w którym tygodniu ciąży jestem badania podczas ciążypológćwiczenia w ciążyusg w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,