Genetyka klasyczna, czyli w jaki sposób dziedziczymy
Genetyka klasyczna to dział genetyki zajmujący się dziedziczeniem. Jej prekursorem jest Grzegorz Mendel. To właśnie on opracował podstawowe prawa dziedziczenia. Dziś są one fundamentem współczesnej genetyki klasycznej.
Spis treści:
1. Pierwsze prawo Mendla
2. Drugie prawo Mendla
Spis treści
Pierwsze prawo Mendla
Genetyka klasyczna nazywana jest również genetyką mendlowską. Nazwa ta powstała na cześć jej prekursora – Grzegorza Mendla. Był on czeskim zakonnikiem, który zajmował się hodowlą roślin. To właśnie jego eksperymenty są podstawą genetyki klasycznej.
Grzegorz Mendel przeprowadził eksperyment na grochu zwyczajnym. Skrzyżował ze sobą różne odmiany grochu, a następnie obserwował, jak wyglądać będą nowe rośliny.
Mendel podczas eksperymentu krzyżował ze sobą odmiany grochu, które różniły się barwą nasion. Najpierw skrzyżował ze sobą rośliny o barwie białej i czerwonej. Nasiona grochu powstałe z tej krzyżówki miały barwę czerwoną. Mendel skrzyżował więc dwie powstałe rośliny. Na cztery powstałe rośliny potomne trzy były czerwone, a jedna miała barwę białą.
Grzegorz Mendel po eksperymencie wnioskował, że musi istnieć pewna cząsteczka, od której zależy dana cecha (w tym przypadku barwa). Dziś wiemy, że jednostką warunkującą daną cechę jest gen. Każdy może posiadać różne allele tego samego genu np. allel warunkujący niebieski kolor oczu i drugi warunkujący brązowy kolor oczu. Jednak tylko jeden z nich może być dominujący. Allel, który nie wykazuje swojej obecności, określa się jako recesywny. Jeśli niebieski kolor oczu to cecha dominująca, to właśnie ona ujawni się u danego osobnika. Allel warunkujący brązowy kolor oczu może jednak zostać przekazany potomstwu i się ujawnić.
Każdy z rodziców przekazuje nam tylko po jednym allelu danej cechy. Matka może przekazać nam allel warunkujący niebieski kolor oczu, a ojciec brązowy. Jest to prawo czystości gamet, czyli pierwsze prawo Mendla. Genetyka klasyczna opiera na nim wiele swoich eksperymentów.
Drugie prawo Mendla
Mendel po opracowaniu prawa czystości gamet kontynuował swoje eksperymenty. Zaczął krzyżować odmiany grochu, które różniły się dwiema cechami — barwą i rodzajem powierzchni. Do eksperymentu użył żółtego grochu o gładkiej powierzchni (cechy dominujące) i zielonego grochu o pomarszczonej powierzchni (cechy recesywne).
Po pierwszym skrzyżowaniu wszystkie rośliny potomne miały żółtą barwę i gładką powierzchnię. Były to cechy dominujące. Jednak każdy osobnik posiadał także allel warunkujący barwę zieloną i pomarszczoną powierzchnię. Zarówno allel dominujący, jak i recesywny mógł zostać przekazany roślinom potomnym. W konsekwencji w kolejnych pokoleniach zaczęły powstawać różne kombinacje cech.
To, które allele otrzyma dany osobnik, jest całkowicie losowe. Jest to drugie prawo Mendla nazywane prawem niezależnej segregacji cech. Jest to kolejna baza genetyki klasycznej.