baner nova
baner nova

Klątwa Ondyny – czyli zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji

Czym jest zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacjiLegenda o Ondynie opowiada o losach boginki zakochanej w pewnym śmiertelniku. Kochanek dopuszcza się jednak zdrady. Za karę zostaje rzucona na niego klątwa, przez którą mężczyzna, aby móc oddychać, musi cały czas o tym pamiętać. Nieszczęśnik oczywiście w końcu zasypia, co skutkuje jego śmiercią.

Historia Ondyny została tutaj przytoczona nieprzypadkowo. Od imienia boginki wzięła się bowiem nazwa pewnej genetycznej i zarazem bardzo niebezpiecznej choroby – zespołu wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji, zwanej inaczej Klątwą Ondyny. Czym charakteryzuje się ta tajemnicza choroba genetyczna?

Klątwa Ondyny – oddech, który nie przychodzi naturalnie

Zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji (CCHS) to rzadka choroba genetyczna. Częstość jej występowania ocenia się na 1:200 000 żywych noworodków obu płci. Choroba ta powstaje najprawdopodobniej w wyniku mutacji genu PHOX2B, choć naukowcy przypuszczają, że mogą w nią być zaangażowane również inne geny.

U pacjentów borykających się z CCHS oddech nie jest czymś co przychodzi naturalnie, dlatego też chorzy ani na moment nie mogą o nim zapominać. O ile w dzień nie jest to aż takie trudne, o tyle w nocy może być już bardzo niebezpieczne i przyczynić się do nagłej śmierci.

Osłabienie, bóle i zawroty głowy, omdlenia  – Klątwa Ondyny i jej typowe objawy

Choroba prowadzi do niewydolności oddechowej i niedotlenienia organizmu. W efekcie u pacjenta może pojawić się zmęczenie, osłabienie, bóle i zawroty głowy, kłopoty z koncentracją, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pocenie się oraz omdlenia. Dzieci z tą chorobą bardzo często budzą się w nocy oraz skarżą się na senne koszmary.

 

Ciekawostka: „Nasza klątwa” to polski, krótkometrażowy film dokumentalny, który w 2015 roku został nominowany do Oskara. Dzieło opowiada o losach pewnego małżeństwa, reżysera Tomasza Śliwińskiego i Magdaleny Hueckel, których synek imieniem Leo cierpi na dziwną i nieuleczalną chorobę – Klątwę Ondyny.

.

Klątwa Ondyny – czy jest możliwe jej leczenie

Zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji, podobnie jak wszystkie choroby genetyczne, nie podlega leczeniu. Dziecko podczas snu przestaje oddychać, w związku z czym, aby się nie udusić do końca życia musi być podłączone do urządzenia podtrzymującego oddech – przeważnie jest nim respirator.

 

 

 1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,