baner nova
baner nova

Twoje dziecko nie rośnie? Dowiedz się co może być tego powodem

Na to jaki wzrost osiągnie nasze dziecko będzie miało wpływ kilka czynników. Bardzo istotna jest w tym przypadku dieta, tryb życia, aktywność fizyczna, a nawet ilość snu czy poziom stresu. Trzeba jednak pamiętać, że decydującą rolę odgrywają tutaj geny, to w nich zapisany jest nasz indywidualny „harmonogram” wzrostu. Jeśli zatem w rodzinie przeważają osoby niskie, nie należy oczekiwać, że dziecko będzie miało wzrost koszykarza.

Zaburzenia wzrostu a choroby genetyczne

Wzrost dziecka jest sprawą niezwykle ważną, dlatego wszyscy odpowiedzialni rodzice powinni mieć go pod ścisła kontrolą. Każdy dodatkowy centymetr świadczy o tym, że nasza pociecha jest po prostu zdrowa, a jej rozwój przebiega prawidłowo.

Tempo wzrostu dziecka będzie cechą indywidualną. Nie popadajmy więc w paranoję, jeśli zauważymy, że nasza córka jest nieco niższa od swoich koleżanek – na pewno nie jest to jeszcze powód do zmartwień. Jeśli jednak zauważymy u malucha jakiekolwiek zaburzenia wzrastania – wzrost ten ulegnie nagłemu zahamowaniu lub różnice między długością ciała naszego dziecka, a jego rówieśnikami staną się wyraźne, warto udać się po poradę do specjalisty, gdyż może to być objaw jakiejś poważnej choroby.

Zaburzenia wzrastania – co może być przyczyną niskiego wzrostu dziecka?

Jak już wspomniano tempo wzrostu będzie zależeć m. in. od diety. Dziecko, któremu zabraknie określonych składników odżywczych, a w tym białka, witamin, makro i mikroelementów może mieć zaburzenia wzrostu. Każdy rodzic powinien więc zwrócić uwagę na to, co kładzie swojemu maluchowi na talerzyku. Dieta naszego dziecka powinna być urozmaicona, a nie monotonna. Postarajmy się wyrobić w nim nawyk zdrowego odżywiania. Zachęcajmy do jedzenia warzyw, owoców, nabiału i ryb, ograniczmy za to spożycie batoników, chipsów i innych słodyczy.

Zaburzenia wzrostu u dzieci a brak ruchu

Niestety maluchy większość swojego wolnego czasu spędzają dziś przed ekranem telewizora lub komputera, zamiast w ruchu, na świeżym powietrzu. Skończmy z tym! Wyciągnijmy swoje dziecko na rower lub pograjmy z nim w piłkę. Ruch wyzwoli w nim energię i pobudzi apetyt. To wszystko będzie miało z kolei bardzo pozytywny wpływ na jego wzrost.

Zadbajmy też o to, aby malec porządnie się wysypiał oraz nie był narażony na niepotrzebny stres. Negatywne emocje i brak snu mogą spowodować zaburzenia wzrostu u naszego dziecka.

Choroby powodujące zaburzenia wzrostu

Współczesna medycyna zna wiele chorób, które będą powodowały zaburzenia wzrastania. Przyczyną spowolnionego wzrostu dziecka może być:

  • astma
  • zaburzenia hormonalne
  • nietolerancje pokarmowe
  • choroby serca
  • choroby nerek
  • choroby wątroby

Szukając przyczyn spowolnionego rozwoju fizycznego dziecka warto wybrać się wiec do specjalisty – endokrynologa, nefrologa, czy kariologa.

Zaburzenia wzrostu u dzieci a choroby genetyczne

Niski wzrost naszej pociechy może być też wynikiem choroby genetycznej. Najczęstszą przyczyną niskorosłości u dziewczynek jest zespół Turnera – choroba genetyczna polegająca na częściowej lub całkowej utracie jednego z dwóch chromosomów X. W jej przebiegu obok niewielkiego wzrostu pojawiają się również zaburzenia płodności.

Achondroplazja będzie kolejną przyczyną niskiego wzrostu u dzieci. Mutacja genetyczna, która ją powoduje prowadzi do zaburzeń rozwoju układu kostnego, a w konsekwencji karłowatości.

Co ciekawe niski wzrost może występować również u dzieci dotkniętych mukowiscydozą lub borykających się z chorobą trzewną (celiakią).


celiakia baner


 

Z uwagi na fakt, że przyczyną niskiego wzrostu dziecka może być choroba genetyczna, warto w takiej sytuacji zasięgnąć opinii genetyka. Nie bójmy się iść z dzieckiem do poradni genetycznej. Genetyk jest takim samym lekarzem jak pediatra czy kardiolog.

Zaburzenia wzrostu u dziecka – jak kontrolować wzrost malucha?

Jak kontrolować wzrost dziecka

Każde dziecko przechodzi co jakiś czas tzw. bilanse zdrowia, czyli profilaktyczne, okresowe badania lekarskie. Pierwszy taki bilans wykonuje się już u kilkudniowego noworodka, a potem u dzieci w wieku 2, 4, 6, 10 lat i oczywiście u młodzieży, aż do ich pełnoletności. W trakcie bilansu lekarz nanosi wagę i wzrost dziecka na tzw. siatkę centylową. Pozwala ona w sposób bardzo obiektywny ocenić jego fizyczny rozwój i wychwycić ewentualne zaburzenia wzrostu.

Dziecko można mierzyć również samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Wystarczy, że maluch stanie przy futrynie drzwi, a my zaznaczymy pisakiem kreskę na wysokości czubka jego głowy. Robiąc to regularnie będziemy mieli pełną kontrolę nad jego wzrostem, a dziecko frajdę, gdy zauważy, że kreseczka za każdym razem jest wyżej niż poprzednio.

Nauczmy dzieci tolerancji

O tym, że dzieci potrafią być okrutne doskonale zdajemy sobie sprawę. Niestety uczniowie o niższym wzroście nie mają w szkole łatwego życia. Często są przezywane i dyskryminowane przez swoich rówieśników. Warto uświadomić więc dzieciom, że każdy z nas jest inny. Różnimy się kolorem oczu, włosów, skóry oraz wzrostem. To właśnie ta odmienność sprawia, że każdy z nas może czuć się wyjątkowy i nie powinna być ona powodem do drwin czy wytykania palcami.

 

 

 


 


kalendarz ciążypierwsze objawy ciążyporód dziecka w którym tygodniu ciąży jestem badania podczas ciążypológćwiczenia w ciążyusg w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,