Twoje dziecko nie rośnie? Dowiedz się co może być tego powodem
Na to jaki wzrost osiągnie nasze dziecko będzie miało wpływ kilka czynników. Bardzo istotna jest w tym przypadku dieta, tryb życia, aktywność fizyczna, a nawet ilość snu czy poziom stresu. Trzeba jednak pamiętać, że decydującą rolę odgrywają tutaj geny, to w nich zapisany jest nasz indywidualny „harmonogram” wzrostu. Jeśli zatem w rodzinie przeważają osoby niskie, nie należy oczekiwać, że dziecko będzie miało wzrost koszykarza.
Wzrost dziecka jest sprawą niezwykle ważną, dlatego wszyscy odpowiedzialni rodzice powinni mieć go pod ścisła kontrolą. Każdy dodatkowy centymetr świadczy o tym, że nasza pociecha jest po prostu zdrowa, a jej rozwój przebiega prawidłowo.
Tempo wzrostu dziecka będzie cechą indywidualną. Nie popadajmy więc w paranoję, jeśli zauważymy, że nasza córka jest nieco niższa od swoich koleżanek — na pewno nie jest to jeszcze powód do zmartwień. Jeśli jednak zauważymy u malucha jakiekolwiek zaburzenia wzrastania — wzrost ten ulegnie nagłemu zahamowaniu lub różnice między długością ciała naszego dziecka, a jego rówieśnikami staną się wyraźne, warto udać się po poradę do specjalisty, gdyż może to być objaw jakiejś poważnej choroby.
Zaburzenia wzrastania — co może być przyczyną niskiego wzrostu dziecka?
Jak już wspomniano tempo wzrostu będzie zależeć m. in. od diety. Dziecko, któremu zabraknie określonych składników odżywczych, a w tym białka, witamin, makro i mikroelementów może mieć zaburzenia wzrostu. Każdy rodzic powinien więc zwrócić uwagę na to, co kładzie swojemu maluchowi na talerzyku. Dieta naszego dziecka powinna być urozmaicona, a nie monotonna. Postarajmy się wyrobić w nim nawyk zdrowego odżywiania. Zachęcajmy do jedzenia warzyw, owoców, nabiału i ryb, ograniczmy za to spożycie batoników, chipsów i innych słodyczy.
Niestety maluchy większość swojego wolnego czasu spędzają dziś przed ekranem telewizora lub komputera, zamiast w ruchu, na świeżym powietrzu. Skończmy z tym! Wyciągnijmy swoje dziecko na rower lub pograjmy z nim w piłkę. Ruch wyzwoli w nim energię i pobudzi apetyt. To wszystko będzie miało z kolei bardzo pozytywny wpływ na jego wzrost.
Zadbajmy też o to, aby malec porządnie się wysypiał oraz nie był narażony na niepotrzebny stres. Negatywne emocje i brak snu mogą spowodować zaburzenia wzrostu u naszego dziecka.
Choroby powodujące zaburzenia wzrostu
Współczesna medycyna zna wiele chorób, które będą powodowały zaburzenia wzrastania. Przyczyną spowolnionego wzrostu dziecka może być:
- astma
- zaburzenia hormonalne
- nietolerancje pokarmowe
- choroby serca
- choroby nerek
- choroby wątroby
Szukając przyczyn spowolnionego rozwoju fizycznego dziecka warto wybrać się wiec do specjalisty — endokrynologa, nefrologa, czy kariologa.
Zaburzenia wzrostu u dzieci a choroby genetyczne
Niski wzrost naszej pociechy może być też wynikiem choroby genetycznej. Najczęstszą przyczyną niskorosłości u dziewczynek jest zespół Turnera – choroba genetyczna polegająca na częściowej lub całkowej utracie jednego z dwóch chromosomów X. W jej przebiegu obok niewielkiego wzrostu pojawiają się również zaburzenia płodności.
Achondroplazja będzie kolejną przyczyną niskiego wzrostu u dzieci. Mutacja genetyczna, która ją powoduje prowadzi do zaburzeń rozwoju układu kostnego, a w konsekwencji karłowatości.
Co ciekawe niski wzrost może występować również u dzieci dotkniętych mukowiscydozą lub borykających się z chorobą trzewną (celiakią).
Zaburzenia wzrostu u dziecka — jak kontrolować wzrost malucha?
Każde dziecko przechodzi co jakiś czas tzw. bilanse zdrowia, czyli profilaktyczne, okresowe badania lekarskie. Pierwszy taki bilans wykonuje się już u kilkudniowego noworodka, a potem u dzieci w wieku 2, 4, 6, 10 lat i oczywiście u młodzieży, aż do ich pełnoletności. W trakcie bilansu lekarz nanosi wagę i wzrost dziecka na tzw. siatkę centylową. Pozwala ona w sposób bardzo obiektywny ocenić jego fizyczny rozwój i wychwycić ewentualne zaburzenia wzrostu.
Dziecko można mierzyć również samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Wystarczy, że maluch stanie przy futrynie drzwi, a my zaznaczymy pisakiem kreskę na wysokości czubka jego głowy. Robiąc to regularnie będziemy mieli pełną kontrolę nad jego wzrostem, a dziecko frajdę, gdy zauważy, że kreseczka za każdym razem jest wyżej niż poprzednio.
Nauczmy dzieci tolerancji
O tym, że dzieci potrafią być okrutne doskonale zdajemy sobie sprawę. Niestety uczniowie o niższym wzroście nie mają w szkole łatwego życia. Często są przezywane i dyskryminowane przez swoich rówieśników. Warto uświadomić więc dzieciom, że każdy z nas jest inny. Różnimy się kolorem oczu, włosów, skóry oraz wzrostem. To właśnie ta odmienność sprawia, że każdy z nas może czuć się wyjątkowy i nie powinna być ona powodem do drwin czy wytykania palcami.
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Pixabay.com
Naszemu Amadeuszowi bardzo pomogła [do wiadomości redakcji], a już myśleliśmy, że coś jest nie tak, ale na szczęście obyło się bez większych problemów.