Planowanie ciąży i badania prenatalne — klucz do urodzenia zdrowego dziecka
Szansę na urodzenie zdrowego dziecka zwiększa planowanie ciąży i badania prenatalne. Przygotowanie organizmu matki do ciąży stwarza lepsze warunki do rozwoju płodu, a wykrycie wady wrodzonej u dziecka – umożliwia szybsze rozpoczęcie leczenia. O czym musi pamiętać kobieta, która chce zajść w ciążę?
Planowanie ciąży i badania prenatalne — o czym pamiętać w trakcie starań o ciążę?
Para, która stara się o potomstwo, powinna przyjrzeć się swojej diecie i stylowi życia. Musi to zrobić nie tylko kobieta, ale także jej partner, ponieważ wiele czynników wpływa na jakość nasienia. Oboje powinni zrezygnować z palenia wyrobów tytoniowych oraz z picia alkoholu. Muszą starać się jeść zdrowo i różnorodnie, aby nie dopuścić do niedoboru np. żelaza. Kobieta nie może zapomnieć o suplementowaniu kwasu foliowego, ponieważ ma on ogromne znaczenie w rozwoju cewy nerwowej, a rozwija się ona w pierwszych tygodniach ciąży. Wcześniejsze przyjmowanie kwasu foliowego sprawi, że w organizmie ciągle będzie jego wystarczający zapas, aby zaspokoić potrzeby płodu. W ten sposób znacznie zmniejsza się ryzyko np. rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia. Zaleca się też przyjmowanie witaminy D3. Jeszcze przed ciążą przyszła mama może też zacząć ćwiczyć np. mięśnie dna macicy.
Potencjalna mama powinna ona też wykonać szereg badań:
- morfologię krwi, aby sprawdzić, czy nie rozwinęła się niedokrwistość,
- ogólne badanie moczu – w celu sprawdzenia układu moczowego, którego infekcja może nawet doprowadzić do poronienia,
- badanie poziomu glukozy, aby wykluczyć cukrzycę,
- badanie poziomu hormonów,
- badanie cytologiczne – ewentualne nieprawidłowości trzeba wyleczyć przed ciążą,
Dlaczego warto zaplanować badania prenatalne przed ciążą?
Niektóre badania prenatalne trzeba wykonać już we wczesnej ciąży. Dotyczy to m.in. USG, a jego wiarygodność w dużym stopniu zależy od jakości aparatu do USG oraz doświadczenia lekarza, który go obsługuje. Dlatego jeszcze na etapie planowania ciąży, powinno się sprawdzić doświadczenie i uprawnienia ginekologa, u którego ma być prowadzona ciąża (ewentualnie, u którego ma być tylko wykonane badanie USG). Potencjalni rodzice muszą też zastanowić się, czy chcą zrobić dodatkowe badania genetyczne u płodu. Co prawda każda kobieta w ciąży ma w Polsce prawo do bezpłatnego testu PAPP‑a, ale jego zakres analizy obejmuje tylko najczęściej diagnozowane wady genetyczne (np. trisomię 21). Obecnie można już bardzo dokładnie sprawdzić DNA dziecka. Służy do tego np. NIFTY PRO. Jest to test o bardzo szerokim zakresie analizy i wysokiej czułości. Sprawdza się w nim ryzyko wystąpienia aż 102 nieprawidłowości genetycznych. Można go zlecić od 10. tygodnia ciąży, ale jeszcze przed ciążą dobrze jest zadzwonić do laboratorium i dopytać się o szczegóły badania.