Przyczyny poronienia ukryte w genach?
Przyczyny poronienia mogą być ukryte w genach, dlatego po stracie ciąży dobrze jest poddać się diagnostyce w kierunku wykrycia określonych zmian genetycznych. Warto, aby kobieta po poronieniu otrzymała od lekarza skierowanie na badanie trombofilii wrodzonej. Wyjaśnią one czy za stratą ciąży rzeczywiście stoją zmiany w DNA. Testy genetyczne zaleca się również kobietom dopiero planującym ciążę. Dzięki nim, ich szanse na urodzenie zdrowego dziecka wzrastają.
Spis treści
Mutacja genu protrombiny i obecność 2 wariantów genu MTHFR – ich wykrycie pomoże zdiagnozować trombofilię wrodzoną
Trombofilia wrodzona to genetycznie uwarunkowane zaburzenie krzepliwości krwi, które jest głównym czynnikiem rozwoju zakrzepicy. Predyspozycje pacjentki do choroby zakrzepowej ocenia się na podstawie badania mutacji V Leiden, czyli zmienionego V czynnika krzepnięcia krwi, mutacji w genie II czynnika krzepnięcia krwi (protrombiny), jak również dwóch wariantów genu MTHFR (C677T oraz A1298C). Mutacja V Leiden może sprawić, że ciąża kobiety będzie powikłana i w rezultacie zakończy się przedwcześnie. Dlatego też szukając przyczyny poronienia, warto zastanowić się czy nie wywołała jej przypadkiem mutacja V Leiden. Sytuacja będzie wyglądać podobnie, jeśli matka jest nosicielką drugiej z wymienionych mutacji. Zmiany w genie protrombiny mogą tak samo skutkować przedwczesnym zakończeniem ciąży. Obecność wariantów C677T/A1298C genu MTHFR bywa odpowiedzialna nie tylko za poronienia, ale też różne inne patologie ciąży – zahamowanie wzrostu płodu, wystąpienie wady cewy nerwowej czy zespołu Downa u dziecka. Jest to związane z niedoborem kwasu foliowego, którego wchłanianie zaburzają właśnie te warianty.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak warianty C677T i A1298C zaburzają wchłanianie ważnej witaminy
Zakrzepica – gdy żyłę zatyka skrzeplina
Trombofilia od zakrzepicy różni się tym, że świadczy jedynie o pewnej wrodzonej (lub nabytej) skłonności do rozwoju choroby zakrzepowej, nie zaś o istniejących już skrzeplinach. Zakrzepica to choroba polegająca na tworzeniu się zakrzepów, które przylegają do ścian naczyń krwionośnych i w każdej chwili mogą się od nich oderwać. Potem popłynąć do płuc wraz z prądem krwi i w ich spowodować zator płucny, który może już zagrażać życiu człowieka. Zakrzepica objawia się bólem, zaczerwienieniem i opuchlizną kończyn dolnych, przeważnie jednej. Jeśli kobieta w ciąży ma podobne dolegliwości, na pewno powinna poinformować o nich swojego lekarza. Musi również wiedzieć, że sama ciąża jest już okresem wzmożonej krzepliwości krwi, jeśli dojdą to tego czynniki genetyczne, wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy diametralnie wzrasta.
Warto przeczytać: Zakrzepica — czym jest ta groźna choroba żył?
Zdiagnozowanie trombofilii wrodzonej szansą dla przyszłej matki
Przyczyny poronienia nie od razu szuka się w genach. Zanim lekarz zasugeruje kobiecie jakiekolwiek badania genetyczne, zwykle przechodzi ona szereg różnych innych badań (hormonalnych, ginekologicznych, na obecność infekcji itp.). Tymczasem to właśnie geny mogą mieć znaczący wpływ na cały przebieg ciąży. Rozpoznanie genetycznie uwarunkowanej skłonności do zakrzepicy stwarza tak naprawdę szansę dla pacjentki – na donoszenie ciąży i wydanie na świat zdrowego potomka. Lekarze, wiedząc z jakim zaburzeniem mają do czynienia, są w stanie zastosować odpowiednią, bezpieczną dla dziecka, terapię (trombofilie u ciężarnych leczy się heparyną drobnocząsteczkową), która może zabezpieczyć matkę przed utratą ciąży.
Aktualizacja: 5 marca 2018 r.
Masz pytania odnośnie badań w kierunku przyczyny poronienia? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl