Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat diagnostyki padaczki
Padaczka stanowi jedno z najczęściej występujących schorzeń układu nerwowego, w przybliżeniu trzy na pięć przypadków mają podłoże genetyczne. Objawy padaczki u dzieci mogą być różne, nie muszą to być jedynie drgawki u dziecka, choć to z nimi najczęściej kojarzymy epilepsję.
Badania — padaczka — dla kogo?
Badania — padaczka — kiedy wykonać?
Badania — padaczka — jakie wykonać?
Badania — padaczka – cena
Badania- padaczka- dla kogo?
Lekarz zasadniczo rozpoznaje padaczkę, w przypadku kiedy u chorego wystąpiły co najmniej dwa niesprowokowane napady czyli przy ingerencji bodźców zewnętrznych. Zdarza się jednak, że u paru procent chorych napad może wystąpić raz w życiu. Badania na padaczkę wykonuje się celem rozpoznania i monitorowania epilepsji, u osób, u których nastąpiły wspomniane powyżej napady. Lekarze mówią o indywidualizacji, że nie ma jednej padaczki, lecz każdy pacjent zasadniczo przejawia odmienne objawy, niezwykle istotne jest zatem wydanie właściwej diagnozy pod potrzeby konkretnego pacjenta. Właściwe rozeznanie ułatwi proces terapii i leczenia padaczki.
Badania- padaczka- kiedy wykonać?
Padaczka występuje u:
1) małych dzieci, stanowi jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego;
2) dorosłych, zwykle związana jest z chorobą współwystępującą lub występuje przy uzależnieniu od alkoholu;
Dorośli przychodzą do lekarza ze swymi pociechami, by ustalić jej przyczyny, jest to trudne. U osób dorosłych zwykle wiąże się z guzami i urazami mózgu.
Badania- padaczka- jakie wykonać?
Badanie padaczki dostępne w naszym laboratorium jest najszersze na rynku, obejmuje sprawdzenie całego egzomu pod kątek indywidualnych objawów epilepsji, badanie WES przy pomocy jednej analizy sprawdzi przyczyny padaczki. Badania genetyczne na padaczkę pomogą postawić diagnozę genetyczną, ochronią pacjenta przed rozwojem kolejnych objawów, w konsekwencji pozwolą ocalić mózg przed trwałym uszkodzeniem, niepełnosprawnością intelektualną.
Badania- padaczka- cena.
Cena badania ‘padaczki podstawowe’ przy pomocy metody sekwencjonowania najnowszej generacji, kiedy wynik uzyskamy maksymalnie w ciągu 10 tygodni, wyniesie 3887 PLN. Koszt badania farmakogenetycznego, które również powinniśmy w tym przypadku wykonać to koszt 997 PLN. Za jedno badanie mini- paneli NGS będziemy musieli zapłacić 2700 PLN.