Na czym polegają badania na padaczkę?
Na padaczkę cierpi około 1% wszystkich ludzi. W związku z tym stanowi jedną z najczęściej występujących chorób układu nerwowego. Kiedy mówimy o chorobie, a kiedy wyłącznie o mniej groźnym napadzie drgawek u dzieci? W pierwszym przypadku muszą wystąpić przynajmniej dwa razy i muszą pojawić się ‘samoistne’, czyli bez udziału czynników zewnętrznych. Jeśli takie zdarzenia miały miejsca, wskazana jest konsultacja z neurologiem i rozpoczęcie diagnostyki, a później skutecznego leczenia.
Badania na padaczkę dla dzieci
Badania na padaczkę dla dorosłych
Badania na padaczkę — gdzie wykonać?
Badania na padaczkę — ile kosztują?
Badania na padaczkę dla dzieci
Badania genetyczne na padaczkę dla dzieci to przede wszystkim badanie WES, które pozwala stwierdzić, czy przyczyny padaczki małego pacjenta należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych. Genów, które są odpowiedzialne za napady padaczki jest kilka tysięcy, a w każdy z nich może być obarczony ryzykownymi zmianami. Dzięki badaniu można rozpocząć proces diagnostyczny, a na jego podstawie dalsze leczenie.
Badania na padaczkę dla dorosłych
W pierwszej kolejności wykonywane badania na padaczkę to neurologiczne badania pracy mózgu (EEG), budowy mózgu (np. tomograf), ale też badania krwi. Badanie EEG (elektroencegalogiczne) obrazuje tzw. fale mózgowe, czyli czynność bioelektryczną mózgu – jest w pełni nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wynik można obserwować na ekranie monitora.
Badania na padaczkę — gdzie wykonać?
Badania na padaczkę należy rozpocząć u neurologa. Rozpocznie on proces diagnostyczny i zadecyduje o niezbędnych badaniach. W ramach procesu diagnostycznego można także wykonać testy genetyczne. Ich wykonaniem zajmują się specjalne laboratoria.
Badania na padaczkę — ile kosztują?
Badania na padaczkę mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od tego, jak szeroki jest ich zakres. Najdroższe są właśnie badania genetyczne, ponieważ samo badanie WES to koszt około 6 tysięcy złotych. Mimo wysokiego kosztu, jest jednak niezwykle potrzebne, ponieważ daje szeroki obraz genów i obecnych w nim zmian, również takich, które mogą powodować padaczkę.