Jak wyglądają badania w kierunku autyzmu?
Chociaż badania na autyzm są popularne, tak naprawdę nie ma jednej, skutecznej metody, dzięki której wykryje się chorobę. Autyzm może towarzyszyć innym schorzeniom i nie zawsze daje jednoznaczne objawy. Często wykonuje się badania genetyczne na autyzm, które powinno się analizować wraz z innymi metodami diagnostyki.
Badania na autyzm — jak wygląda wykonanie badania?
Badania na autyzm — kiedy warto wykonać?
Dlaczego warto wykonać badania na autyzm?
Badania na autyzm — ile trwa badanie?
Badania na autyzm — jak wygląda wykonanie badania?
Badania genetyczne na autyzm polegają na pobraniu próbki od pacjenta — jest to wymaz z wewnętrznej strony policzka lub niewielka próbka krwi żylnej, w zależności od wybranego typu analizy. Z materiału wyodrębnia się DNA, które następnie jest poddawane analizie w kierunku wykrycia mutacji w analizowanych genach lub w przypadku analiz takich jak badanie WES — w całym znanym genomie.
Badania na autyzm — kiedy warto wykonać?
Badania w kierunku autyzmu — zarówno genetyczne, jak i podstawową diagnostykę warto rozpocząć jak najwcześniej. Zazwyczaj rodzice dziecka decydują się na badania wówczas, kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze niepokojące objawy autyzmu — może to być wycofanie dziecka, nieprawidłowa reakcja na emocje czy skłonność do agresji.
Dlaczego warto wykonać badania na autyzm?
Nie ma żadnego badania, które jednoznacznie wykryje autyzm. Diagnostyka jest długotrwała i wymaga przeprowadzenia wielu badań, w tym również oceny psychologicznej dziecka. Warto jednak podkreślić, że wykonanie badań może ułatwić postawienie lekarzom diagnozy, chociaż nie można liczyć na to, że jedna analiza zapewni lekarzowi wiedzę na temat choroby. Autyzm może towarzyszyć innym schorzeniom — badanie WES jest w stanie określić, czy dziecko nie posiada mutacji w obrębie genów, które powodują np. Zespół Retta.
Badania na autyzm — ile trwa badanie?
Badania w kierunku autyzmu są różne — ocena psychologiczna obejmuje co najmniej kilka spotkań z dzieckiem, jednak próbki do wykonania badań laboratoryjnych i genetycznych pobiera się w zaledwie kilka minut, następnie w ciągu kilku dni — tygodni otrzymuje się wynik. Cała diagnostyka autyzmu to okres minimum kilku miesięcy, a czasem jeszcze dłużej.