Badania na autyzm u dziecka — co należy wiedzieć?
Autyzm to poważne zaburzenie neurologiczno-rozwojowe, na które pacjenci cierpią od wczesnego dzieciństwa przez całe życie. Istnieją różne stopnia jego nasilenia, dlatego osoby dotknięte tą chorobą bardzo różnią się od siebie i niektóre są w stanie normalnie funkcjonować, a inne mają z tym poważne trudności. Obecnie istnieją metody na zbadanie, czy dziecko cierpi na zaburzenia spektrum autyzmu oraz terapie, które mają na celu pomóc choremu się rozwijać.
Badania na autyzm — kiedy ujawnia się autyzm u dzieci?
Badania na autyzm — jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Czy badania na autyzm pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Jakie możliwości daje rodzicom wykonanie badania na autyzm u dziecka?
Badania na autyzm — kiedy ujawnia się autyzm u dzieci?
Objawy autyzmu można zaobserwować już u trzylatków, jednak część rodziców raportuje, że może to się zdarzyć nawet u rocznych dzieci. Badania wykazały, że jest to zaburzenie o podłożu genetycznym, ponieważ dostrzeżono szereg genów wykazujących pewne nieprawidłowości w poszczególnych rejonach mózgu.
Badania na autyzm — jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Zaburzenia ze spektrum autyzmu objawiają się już we wczesnym okresie życia dziecka. Pacjenci wykazują trudność w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, nie interesują się innymi ludźmi i otaczającym ich światem, nie mają podzielnej uwagi ani nie potrafią wyrażać ekspresji fizycznej czy mimicznej. Nie reagują na własne imię, ani też nie wykształcają prawidłowej umiejętności mowy. Już przy zaobserwowaniu takich symptomów, należy zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania genetyczne na autyzm.
Czy badania na autyzm pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Coraz więcej osób ze spektrum autyzmu jest w stanie prawidłowo funkcjonować dzięki wcześnie podjętej terapii. Bez odpowiedniego leczenia autyzmu pacjentowi grozi kalectwo do końca życia i szanse, aby kiedykolwiek mógł on żyć choć odrobinę normalnie, są zerowe. Najskuteczniejsze i najdokładniejsze jest badanie WES, które analizuje wszystkie znane regiony kodujące geny człowieka, dzięki czemu możliwe jest określenie, czy dziecko rzeczywiście choruje na autyzm, a jeśli tak, jak głębokie jest to zaburzenie. Posiadając takie informacje, rodzice mogą rozpocząć terapię, a lekarz dobierze odpowiednie jej metody w zależności od potrzeb.
Jakie możliwości daje rodzicom wykonanie badania na autyzm u dziecka?
Badanie na autyzm daje przede wszystkim odpowiedź na pytanie: “Czy moje dziecko rzeczywiście cierpi na zaburzenie ze spektrum autyzmu?” Współcześnie wykonywane badania są bardzo dokładne i wskazują na wiele istotnych rzeczy. Rodzice są jednymi z najważniejszych osób, które pomagają dziecku w terapii, dlatego wiedza, jak bardzo zaawansowane jest zaburzenie, jest niezbędna. Z pomocą terapeuty wiedzą, jak mają się obchodzić z dzieckiem i jak przeprowadzać domowe zajęcia, aby jak najlepiej pomóc swojemu dziecku się rozwijać i lepiej funkcjonować.