Badania genetyczne w kierunku diagnostyki padaczki
Padaczka to uciążliwa choroba, na którą nie ma lekarstwa. Odpowiednia diagnostyka jest w stanie poprawić komfort życia pacjentów, którzy mogą wykonywać normalne czynności i czerpać radość z codzienności. Padaczka nawet w 30% przypadków może mieć podłoże genetyczne, dlatego też badania na padaczkę analizujące DNA są narzędziem skutecznej diagnostyki.
Badania na padaczkę — jakie są rodzaje?
Badania na padaczkę — jakie zaburzenia zdiagnozują?
Badania na padaczkę — ceny badań
Jakie są zalety z wykonania badania na padaczkę?
Badania na padaczkę — jakie są rodzaje?
Badania genetyczne na padaczkę są wykorzystywane w przypadku, kiedy nie można postawić jednoznacznej diagnozy, a objawy choroby nie są typowe. Popularne są badania panelowe wykonywane metodą NGS, które analizują określoną liczbę genów. Mutacje w obrębie określonych genów mogą determinować występowanie padaczki u dzieci lub u dorosłych. Alternatywą jest badanie WES, które analizuje 23 tysiące genów, może służyć zarówno do diagnostyki padaczki, jak i wielu innych schorzeń genetycznych.
Badania na padaczkę — jakie zaburzenia zdiagnozują?
Badania na padaczkę wykrywają wszelkie mutacje w obrębie genów, które mogą powodować padaczkę. Dzięki temu można postawić trafną diagnozę, szczególnie jeśli objawy nie są jednoznaczne lub występują u małych dzieci. Badania genetyczne na padaczkę oceniają budowę określonych genów i oceniają ewentualne nieprawidłowości w kodzie DNA.
Badania na padaczkę — ceny badań
Badania genetyczne dla dzieci są drogie, jednak dają wiarygodny i ważny przez całe życie wynik. Cena badań panelowych zależy od ilości analizowanych genów zwykle jest to 3000–4500 złotych. Badanie WES jest droższe (cena zaczyna się od około 6300 złotych), jednak zakres tej analizy jest najszerszy i może posłużyć również do wykrycia innych dolegliwości.
Jakie są zalety z wykonania badania na padaczkę?
Badania genetyczne na padaczkę są często jedyną możliwością na wykrycie lub wykluczenie padaczki. Na podstawie wyniku lekarz genetyk może rozpoznać chorobę i jej typ, przewidzieć rozwój dolegliwości w przyszłości i zastosować odpowiednie leczenie. Można również oszacować na tej podstawie ryzyko występowania choroby u bliskiego krewnego, np. potomstwa.