Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Planowanie ciąży po poronieniu — co warto wiedzieć?

Ciąża po poronie­niu jest możli­wa. Szanse na poczę­cie dziec­ka wynoszą aż 90%. Powin­niśmy jed­nak odpowied­nio się przy­go­tować, zan­im zde­cy­du­je­my się na kole­jną ciążę. Jak to zro­bić? Co warto wiedzieć o planowa­niu ciąży po poronie­niu? Przeczy­taj poniżej!planowanie ciąży po poronieniu co warto wiedzieć

Spis treś­ci:

  1. Planowanie ciąży po poronie­niu — kiedy moż­na zacząć się starać?
  2. Planowanie ciąży po poronie­niu — poz­naj przy­czynę utraty ciąży
  3. Planowanie ciąży po poronie­niu — przy­go­tuj się psychicznie
  4. Planowanie ciąży po poronie­niu — suple­men­tac­ja kwa­su foliowego
  5. Zad­baj o zdrowy styl życia

Planowanie ciąży po poronieniu — kiedy można zacząć się starać?

Ciąża po poronie­niu jest tak naprawdę możli­wa już w trak­cie pier­wszej owu­lacji. Nie jest to jed­nak zale­cane. Pol­skie Towarzyst­wo Gineko­log­iczne zale­ca, aby z rozpoczę­ciem starań zaczekać trzy miesiące od poronienia. W tym cza­sie orga­nizm zdąży się odpowied­nio zregenerować.

Planowanie ciąży po poronieniu — poznaj przyczynę utraty ciąży

Zan­im zaczniemy ponown­ie starać się o dziecko, warto poz­nać przy­czynę poronienia. W tym celu przeprowadz­ić należy odpowied­nie bada­nia. Rozpocząć warto od bada­nia gene­ty­cznego na próbce z poronienia oraz bada­nia kar­i­o­ty­pu obo­j­ga rodz­iców. W około 70% bada­nia te pozwala­ją na poz­nanie przy­czyny poronienia. Warto także przeprowadz­ić badanie trom­bofil­ii wrod­zonej oraz test narządów rodnych.

Planowanie ciąży po poronieniu — przygotuj się psychicznie

Poronie­nie jest bard­zo trud­nym doświad­cze­niem. Musisz prze­jść po nim żałobę i zaak­cep­tować stratę. Dopiero później powin­naś pomyśleć o kole­jnej ciąży. W powro­cie do równowa­gi pomóc może Ci kon­sul­tac­ja z psy­cholo­giem, a także roz­mowy z osoba­mi, które również doświad­czyły tego typu straty.

Planowanie ciąży po poronieniu — suplementacja kwasu foliowego

Kwas foliowy to wit­a­m­i­na, która ma ogrom­ny wpływ na rozwój cewy ner­wowej dziec­ka. Jego niedobo­ry mogą prowadz­ić do niepraw­idłowoś­ci w jej obrę­bie, takich jak rozszczep krę­gosłu­pa. Warto więc zad­bać o suple­men­tację kwa­su foliowego. Powin­niśmy rozpocząć ją przy­na­jm­niej 3 miesiące przed rozpoczę­ciem starań o dziecko.

Zadbaj o zdrowy styl życia

Zdrowa dieta, reg­u­lar­na akty­wność fizy­cz­na i wysyp­i­anie się doskonale przy­go­tu­je Twój orga­nizm do kole­jnej ciąży. Dzię­ki temu zwięk­szysz szanse na poczę­cie dziec­ka, zwięk­szysz wytrzy­małość orga­niz­mu, popraw­isz odporność, a Two­je samopoczu­cie będzie lep­sze. Powin­no to doty­czyć nie tylko Ciebie, ale także Two­jego part­nera. Jego styl życia wpły­wa na jakość nasienia, a to ma ogromne znacze­nie w kon­tekś­cie stara­nia się o dziecko.

Oceń
mail