Genetyczne.pl patronem medialnym konferencji nutrigenomicznej

nutrigenomikaPortal Genetyczne.pl jest patronem medialnym konferencji naukowej “Przez żołądek do…DNA”, organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tematyka konferencji będzie skupiała się wokół zagadnień związanych z nutrigenetyką i nutrigenomiką. Co kryje za tymi dwoma terminami?

Nutrigenomika bada zależności pomiędzy dietą, a predyspozycjami do chorób

Nutrigenomika to dyscyplina naukowa, która bada wpływ diety (sposób odżywiania się) na regulację ekspresji genów, czyli to, w jaki sposób informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na finalny produkt – białko. Regulacja ekspresji genów jest procesem bardzo ważnym, ponieważ ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka – to czy pojawi się u niego choroba czy nie. Prościej rzecz ujmując nutrigenomika to dyscyplina naukowa badająca zależności między tym, co jemy, a naszymi predyspozycjami do rozwoju różnych chorób (np. nowotworowych, chorób serca itp.). Głównym zadaniem nutrigenomiki jest stworzenie indywidualnego planu żywieniowego, odpowiadającego profilowi DNA danego pacjenta. Taka dieta “szyta na miarę” ma zapewnić mu zdrowie i zapobiec rozwinięciu się u niego poważnych chorób.

Nutrigenomika jest dyscypliną, która czerpie w wielu innych dziedzin nauki: genetyki, biologii molekularnej, bioinformatyki i farmakogenomiki.

Nutrigenetyka bada różnice genetyczne występujący u poszczególnych osób…

…i ich reakcję na występowanie różnych składników odżywczych w diecie. Pod względem genetycznym każdy z nas jest bowiem inny. Inne mamy też zapotrzebowanie na składniki odżywcze zawarte w pożywieniu. I właśnie na analizowaniu tych różnic nutrigenetyka skupia swoją uwagę.

Nutrigenomika i nutrigenetyka nie są synonimami tego pojęcia, choć bardzo często używa się ich zamiennie (co jest oczywiście błędem).

Nutrigenomika i nutrigenetyka – dyscypliny przyszłości?

O wpływie diety na zdrowie człowieka mówi się w ostatnich latach bardzo dużo. Mimo, że mamy coraz większą wiedzę na ten temat, problem otyłości nie znika, a zapadalność na choroby nowotworowe i choroby serca wzrasta. Specjaliści wciąż zadają sobie więc pytanie, dlaczego tak się dzieje. Nieustannie powstają nowe teorię, które mają wytłumaczyć to zjawisko. Okazuje się, że odpowiedzi na wszystkie te pytania należy szukać w genetyce, dokładnie we wspomnianej nutrigenomice i nutrigenetyce.

Dowiedz się więcej na temat konferencji “Przez żołądek do…DNA” >>

 

 

 


Zobacz też: achondroplazja, alkatonuria, anemia sierpowata, celiakiachoroba Alzheimera, choroba Gauchera, DaltonizmDystrofia mięśniowa Duchenne’a,  fenyloketonuria, hemochromatoza, hemofilia, hipertrichoza, homocystynuria, klątwa Ondyny, mukowiscydoza, porfiria, rdzeniowy zanik mięśni, zespół Beckwitha-Wiedemanna, zespół Charge, zespół Cri du Chat, zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Gilberta, zespół Klinefeltera, zespół Marfana, zespół Noonan, zespół Patau, zespół Pradera-Williego, zespół Retta, zespół Sillvera-Russella, zespół supersamicy, zespół Tourette’a, zespół Turnera, zespół Usherabadanie genetyczne, porada genetykarzadkie choroby genetyczne, badanie kariotypu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *