Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich – obchodzimy go już 28 lutego!
Już od 10 lat — w ostatni dzień lutego — ludzie na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. W Polsce świętować będziemy po raz 8. Jesteśmy jednym spośród 100 krajów czynnie uczestniczących w wydarzeniu. W Polsce organizacją tego niezwykłego dnia zajmuje się Krajowe Centrum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN [1].
„Pokaż swoją rzadkość. Pokaż swoje zaangażowanie”
Tak brzmi hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Chorób Rzadkich. W rzeczywistości choroby te wcale do rzadkich nie należą. Według szacunków Komisji Europejskiej dotyczą 6–8% populacji. Oznacza to, że w Polsce nawet 2 miliony ludzi może mieć jakąś rzadką chorobę. W skali europejskiej będzie to z kolei ok. 30 milionów osób. Według definicji przyjętej przez Unię Europejską chorobę możemy uznać za rzadką, gdy cierpi na nią nie więcej niż 5 na 10 000 osób. Dzięki rozwojowi genetyki i dziedzin pokrewnych liczba tego typu chorób nieustannie się powiększa. Rozumiemy już mechanizmy powstawania schorzeń, które jeszcze do niedawna pozostawały dla nas wielką tajemnicą. Obecnie znamy już ok. 7 000 — 8 000 chorób rzadkich.
Przeszło 80% rzadkich chorób to schorzenia o podłożu genetycznym. Do wystąpienia pozostałych dochodzi zwykle na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej, alergii albo na skutek szkodliwego działania środowiska. Z chorobami rzadkimi zmagają się osoby w każdym wieku, jednak 50% chorych to dzieci [2].
Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich – po co go obchodzimy?
Choroby rzadkie stanowią poważny problem społeczny, ich leczenie jest trudne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe. Terapia rzadkich schorzeń genetycznych wymaga skoordynowanych działań i zaangażowania sztabu specjalistów. Celem Międzynarodowego Dnia Chorób Rzadkich jest zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz decydentów (władz państwa, branży przemysłowej czy pracowników służby zdrowia) na potrzeby osób, które na co dzień borykają się z rzadkimi chorobami [2].
Najważniejsza jest edukacja, ponieważ ma ona bezpośrednie przełożenie na poprawę jakości życia chorych. A to życie nie jest proste. Osoby chore stają w obliczu wielu wyzwań, mają ograniczony dostęp do leczenia i opieki medycznej (zwłaszcza w Polsce!) [3]. Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich jest idealną okazją do tego, aby pokazać wszystkim tym osobom, że w swoich codziennych zmaganiach nie są same.
Data święta nie jest przypadkowa. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Chorób Rzadkich miały miejsce w 2008 roku, dokładnie 29 lutego. Jest to data dość rzadka, ponieważ luty ma 29 dni tylko raz na 4 lata. Warto dodać, że z roku na rok uczestnictwo w obchodach deklaruje coraz więcej państw. W 2008 roku było ich 18, w 2017 już 94[4] .
Choroby rzadkie – czym się charakteryzują?
Przede wszystkim różnorodnością objawów. Zdarza się, że u dwóch różnych osób ta sama choroba przebiega zupełnie inaczej. Nie musi ona być też od razu widoczna. Pierwsze symptomy choroby często pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od narodzin dziecka. Dotyczy to w szczególności rzadkich chorób metabolicznych. Właśnie dlatego choroby te są zwykle dość późno diagnozowane i leczone. Tymczasem im bardziej będziemy zwlekać z leczeniem chorego dziecka , tym mniejsza szansa na to, że terapia przyniesie poprawę stanu zdrowia. Brak leczenia nierzadko skutkuje poważnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych, upośledzeniem umysłowym, a nawet śmiercią.
Badania nad chorobami rzadkimi powinny mieć zasięg międzynarodowy, po to, aby zarówno naukowcy, jak i chorzy mogli korzystać ze wspólnie zdobytej wiedzy.
W przypadku większości rzadkich chorób genetycznych leczymy przede wszystkim objawy (nie potrafimy jeszcze usuwać ich przyczyny). Medycyna jednak wciąż idzie do przodu. Naukowcy opracowują coraz doskonalsze metody rozpoznawania i leczenia rzadkich chorób. Świadectwem tego postępu są choćby nowoczesne badania genetyczne.
Badania genetyczne – usprawniają diagnostykę chorób rzadkich
W wielu przypadkach możemy ustalić, jaka nieprawidłowość genetyczna spowodowała chorobę – właśnie dzięki testom genetycznym. Niektóre z nich są już tak nowoczesne, że wykrywają nawet kilkanaście tysięcy mutacji jednocześnie. Z takich badań możemy skorzystać również w Polsce.
Źródła:
[1] www.dzienchorobrzadkich.pl/[2] M. Libura, M. Władusiuk, M. Małowicka i in., Choroby rzadkie w Polsce: stan obecny i perspektywy 2016, s. 5–6.
[3] http://www.nadziejawgenach.pl/dzien_chorob_rzadkich/
[4] www.rarediseaseday.org/article/what-is-a-rare-disease
Źródło zdjęcia: www.dzienchorobrzadkich.pl