baner nova
baner nova

Problemy z brzuszkiem, powolny rozwój i wzrost u dziecka? To może być celiakia

Gdy dziecko słabo przybiera na wadze, wolno rośnie, a do tego ma problemy z układem pokarmowym (np. biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha), zrób u niego proste badanie DNA w kierunku celiakii. Dlaczego? To właśnie ta choroba może powodować te objawy, a co więcej – skończyć się w przyszłości np. nowotworem. Szybka diagnostyka to szansa na zdrowe i bezpieczne życie Twojego dziecka!

powolny wzrost u dziecka

Nieleczona celiakia powoduje niedożywienie organizmu

Dzieje się tak, ponieważ jest schorzeniem autoimmunologicznym – jeśli dziecko jest chore, spożycie glutenu powoduje u niego atak na własne tkanki. Są nimi kosmki jelitowe, które odpowiadają za przyswajanie substancji odżywczych.

Degradacja kosmków uniemożliwia więc wchłanianie witamin, minerałów i innych niezbędnych substancji. Pojawiają się niedobory, niedożywienie i nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Bóle brzucha i inne objawy – rzadko kojarzone z celiakią

Jeśli dziecko ma problemy z brzuszkiem, czyli m.in. bóle, wymioty, nudności, wzdęcia, zaparcia czy biegunki, to może być celiakia. Tymczasem lekarze i rodzice rzadko kojarzą te objawy z trwałą nietolerancją glutenu, częściej przypisując je np. alergii czy pasożytom.

W tym przypadku nieprawidłowa diagnoza może być naprawdę niebezpieczna. Nieleczona celiakia może doprowadzić m.in. do niedorozwoju szkliwa zębowego, depresji, marskości wątroby, niepłodnością czy nawet nowotworów.

Celiakia to również niski wzrost i niska waga

Które są spowodowane licznymi niedoborami potrzebnych witamin i minerałów. Dziecko z nieleczoną celiakią rośnie wolniej i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy, może być smutne czy rozdrażnione, a co więcej – czasami jego wygląd także jest charakterystyczny (powiększony brzuch, opuszczone pośladki i ramiona).

Niedobory mogą wywoływać również m.in. afty w jamie ustnej, problemy skórne, anemię, osteoporozę czy padaczkę. Warto pamiętać, że symptomy mogą zmieniać się w czasie.

Aż 95% chorych nie wie o swojej celiakii

Z tego powodu narażają się nie tylko na nieprzyjemne objawy związane z niedoborami, ale też szkodliwe konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Warto pamiętać, że trwała nietolerancja glutenu nie jest chorobą wieku dziecięcego – nie można z niej wyrosnąć. Co więcej, u niektórych osób uaktywnia się dopiero w wieku dorosłym, np. pod wpływem ciąży, stresu czy operacji.

Szybka diagnoza – umożliwia ją badania DNA

Żeby zachorować na celiakię, trzeba mieć predyspozycje genetyczne (geny HLA DQ2 i/lub HLA DQ8). Ich brak całkowicie wyklucza obecność choroby – teraz i w przyszłości. Występowanie genów odpowiedzialnych za celiakię można sprawdzić prostym testem DNA. Sprawdza się on szczególnie u najmłodszych pacjentów z objawami, często umożliwiając uniknięcie nieprzyjemnej biopsji jelita.

celiakia baner

Dieta bezglutenowa to szansa na zdrowe życie

U Twojego dziecka wykryto celiakię? Teraz musi przejść na dietę bezglutenową, która pozwoli zregenerować kosmki jelitowe. Im szybciej wykonasz badanie w kierunku celiakii i wyeliminujesz gluten, tym łatwiej będzie poprawić zdrowie dziecka i wpłynąć pozytywnie na jego rozwój.

Pamiętaj jednak, żeby wprowadzić dietę dopiero po postawieniu diagnozy i by zrobić to po konsultacji z dietetykiem. Dlaczego to takie ważne? Jedynie dobrze zbilansowana dieta bezglutenowa pozwoli uzupełnić niedobory!

 

 

 


Zobacz też: achondroplazja, alkatonuria, anemia sierpowatachoroba Alzheimera, choroba Gauchera, DaltonizmDystrofia mięśniowa Duchenne’a, farmakogenomika,  fenyloketonuriahemochromatoza, hemofilia, hipertrichoza, homocystynuria, klątwa Ondyny, mukowiscydoza, porfiria, rdzeniowy zanik mięśni, trisomia 8, trisomia 15, trisomia 16zespół Beckwitha-Wiedemanna, zespół Charge, zespół Cri du Chat, zespół Edwardsa, zespół Gilberta, zespół Klinefeltera, zespół Marfana, zespół Noonan, zespół Patau, problemy skórne a celiakia, zespół Retta, zespół Sillvera-Russella, zespół supersamicy, zespół Tourette’a, zespół Turnera, zespół Usheratest DNA , porada genetyka, genetyczne choroby metabolicznePrekoncepcja.pl – jak zajść w ciążę? , wodorowy test oddechowy a badanie genetyczne na nietolerancję laktozy, kwasice u dzieci 


kalendarz ciążyobjawy ciąży poródktóry tydzień ciąży badania w ciąży połógćwiczenia dla kobiet w ciąży usg w ciążyniepłodnośćjak leczyć niepłodnośćleczenie niepłodności 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,