NIFTY pro i NOVA – czyli, jak zadbasz o zdrowie dziecka za pomocą dwóch badań DNA
Jesteś rodzicem? A może dopiero spodziewasz się dziecka? Bez względu na swój „rodzicielski status” już teraz możesz zatroszczyć się o zdrowie malucha. Jak? Wykonując u niego kompleksowe badania genetyczne – przed narodzinami test NIFTY pro, a po porodzie test NOVA. Dzięki tym dwóm badaniom otrzymasz pełny obraz stanu zdrowia przyszłego potomka, a tym samym będziesz mieć realny wpływ na jego rozwój.
Spis treści
Test NIFTY pro i test NOVA – zatroszcz się o zdrowie dziecka tak wcześnie, jak to możliwe
Spośród wszystkich znanych człowiekowi chorób bardzo wiele ma podłoże genetyczne. I choć nie potrafimy jeszcze naprawiać uszkodzonych genów (choć naukowcy cały czas podejmują takie starania), to możemy próbować w jakiś sposób je „oswoić”. Żebyśmy mieli taką możliwość, musimy jednak wiedzieć, z jaką chorobą genetyczną mamy do czynienia. Niektóre z nich można rozpoznać jeszcze w czasie ciąży – inne tuż po porodzie. Służą do tego 2 badania genetyczne – test NIFTY pro oraz test NOVA.
NIFTY pro przeprowadza się jeszcze na etapie prenatalnym, między 10. a 24. tygodniem ciąży. Test bada dziecko na obecność następujących chorób genetycznych:
- 6 trisomii: 21. — zespół Downa, 18. — zespół Edwardsa, 13. — zespół Patau oraz 9., 16. i 22. chromosomu;
- 84 mikrodelecji/ mikroduplikacji – choć mikrodelecje uważa się za rzadkie, to w rzeczywistości prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dziecka kobiety poniżej 40. roku życia jest nawet większe niż zespołu Downa;
- 4 chorób związanych z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych — zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.
Test NOVA bada z kolei dziecko nie pod kątem błędów w chromosomach, a w pojedynczych genach (test bada dziecko pod kątem aż 12 tysięcy mutacji). Wykonując zarówno jedno, jak i drugie badanie, mamy więc pełny obraz stanu zdrowia naszego malucha.
Test NOVA to:
Bada dziecko na obecność 68 chorób metabolicznych, 14 chorób immunologicznych oraz 4 innych chorób wrodzonych.
Ocenia wrażliwość dziecka na 10 antybiotyków, 2 leki onkologiczne, 11 leków neurologicznych, 3 leki kardiologiczne, 3 leki gastrologiczne oraz 3 inne leki.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Trisomia 22 – objawy, diagnostyka, leczenie
Krok 1: test NITY pro – bada dziecko pod kątem wad w chromosomach
Test NITY pro jest badaniem prenatalnym dostępnym dla matki już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki niemu dowiemy się, czy u naszego dziecka występuje ryzyko zespołu Downa, zespołu Patau’a, zespołu Edwardsa i innych popularnych aberracji chromosomowych oraz 84 mikrodelecji / mikroduplikacji. Jako jedyny przesiewowy test prenatalny dostępny obecnie na rynku objęty jest ubezpieczeniem na wypadek fałszywie negatywnego wyniku (wynik badania jest prawidłowy, a dziecko mimo to rodzi się z którąś z badanych chorób). W takiej sytuacji pacjentka otrzymuje odszkodowanie w wysokości do 21o 000 zł *. Wielu rodziców po realizacji tego badania po prostu odzyskuje spokój, gdy dowiaduje się, że badanie nie wykazało nieprawidłowości. Jeśli z kolei wykazało ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, konieczne są badania diagnostyczne. Jeśli potwierdzą one chorobę, rodzice zyskują czas na przygotowanie się do narodzin dziecka wymagającego większej opieki. Co ważne, w takiej sytuacji otrzymują również zwrot kosztów wykonania diagnostyki inwazyjnej do 2 600 zł*.
Krok 2: test NOVA
Test NOVA pozwala zbadać dziecko na obecność 87 rzadkich wad wrodzonych — z takimi schorzeniami na świat przychodzi 1 na 400 dzieci. Na początku najczęściej dziecko uznawane jest za zupełnie zdrowe, a objawy, które u niego występują – ulewanie się, kolki czy bóle brzuszka — traktuje się jako typowo noworodkowe dolegliwości. Tymczasem okazuje się, że mogą to być obawy poważnej choroby genetycznej.
Jeszcze jakiś czas temu wobec wielu chorób genetycznych byliśmy całkowicie bezbronni. Nie mogliśmy ich ani diagnozować, ani skutecznie leczyć, przez co narażały dziecko na poważne powikłania, w tym niepełnosprawność intelektualną, a nawet przedwczesną śmierć. Wraz z wejściem na rynek nowoczesnych badań DNA, mamy szansę uchronić przed nimi malucha.
Badanie NOVA obejmuje również panel farmakogenetyczny, na który składają się 32 substancje lecznicze. Dzięki niemu rodzice mogą poznać wrażliwość swojego dziecka na kilkadziesiąt różnych leków. Dlaczego jest to takie ważne? Mając tę wiedzę, łatwiej jest później dopasować dziecku skuteczną terapię.
Warto przeczytać: Test NOVA – innowacyjne badanie przesiewowe noworodków i małych dzieci już w Polsce!
NIYTY pro i NOVA – najnowocześniejsza technologia i bezpieczeństwo w jednym
Test prenatalny NITY pro jest testem nowej generacji, czułym na poziomie ponad 99%. Do badania pobiera się ok.10 mililitrów krwi żylnej od przyszłej mamy. Jest więc badaniem wyjątkowo komfortowym. Tak samo komfortowy będzie test NOVA. Tutaj próbkę stanowi bowiem wymaz z policzka, który pobiera się od dziecka. Czułość testu NOVA przekracza natomiast 99,99%.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat testu NOVA? Zadzwoń pod numer: 576 997 525
* w zależności od kursu walutowego
Zdjęcie: Andriy Popov/ www.123r.com
Artykuł sponsorowany, aktualizacja: 20 listopada 2018 r.
Tekst powstał we współpracy z testDNA, www.testdna.pl
Masz pytania odnośnie testu NOVA? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl