Badania genetyczne – czy warto je robić?
Badania genetyczne są nieodłącznym elementem współczesnej medycyny. Są ponadto przydatne w prawie i kryminalistyce oraz wielu innych dziedzinach. Dzięki nim można sprawdzić obecność genów odpowiedzialnych za niektóre choroby, w jednoznaczny sposób potwierdzić albo wykluczyć ojcostwo czy zidentyfikować np. sprawcę zbrodni.
Jak wyglądają badania genetyczne?
Po co robić badania genetyczne?
Dlaczego warto robić badania genetyczne?
Czy badania genetyczne są pewne?
Jak wyglądają badania genetyczne?
To, jak wyglądają badania genetyczne, zależy od rodzaju testu. Opierają się one o analizę materiału genetycznego pochodzącego od danej osoby. Przykładowo: badanie kariotypu polega na ocenie budowy, liczby i struktury chromosomów, a badanie w kierunku celiakii określa, czy u pacjenta występują geny związane z trwałą nietolerancją glutenu. W przypadku testów na ojcostwo ustala się natomiast profil genetyczny dziecka, który można porównać z profilem domniemanego ojca.
Po co robić badania genetyczne?
A po co robić badania genetyczne? Tak naprawdę mają one wiele zastosować: od diagnostyki chorób wrodzonych, przez sprawdzenie predyspozycji do zachorowania czy ustalenie ojcostwa, aż po identyfikację osobniczą. Badania DNA opierają się o analizę materiału genetycznego, który się nie zmienia, dlatego wystarczy wykonać test DNA raz w życiu.
Dlaczego warto robić badania genetyczne?
Zatem dlaczego warto robić badania genetyczne? Przede wszystkim dlatego, że gwarantują jednoznaczny wynik. Rezultat testu DNA pozwala również np. wdrożyć odpowiednie leczenie czy profilaktykę, jeszcze zanim wystąpią objawy choroby. Są ponadto nieinwazyjne (do badania wystarczą najczęściej wymaz z policzka, krew lub nawet próbki śladowe, np. szczoteczka do zębów), bezpieczne i możliwe do wykonania w każdym wieku.
Czy badania genetyczne są pewne?
Jeśli zastanawiasz się, czy badania genetyczne są pewne, warto pamiętać – jeśli wykonujesz je w wiarygodnym laboratorium, są pewne. Na ich wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, takie jak infekcja czy choroba towarzysząca, wiek, ciąża, stosowane leki czy używki. Analizowane fragmenty DNA są ponadto niezmienne.