W jaki sposób badania na padaczkę przyspieszą diagnozę?
Padaczka to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych, które może dotknąć osoby w każdym wieku. Często pojawia się jednak u dzieci. Dlatego wczesne rozpoznanie i wykonanie odpowiednich testów, pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia padaczki. Wyzwaniem jest nie tylko jej leczenie, ale również dokładna diagnoza. Warto więc wykonać badania na padaczkę, szczególnie testy genetyczne. Jak szerokie są badania na padaczkę?
Czy badania na padaczkę są szerokie?
Komu zalecane są badania na padaczkę?
Jak wybrać badania na padaczkę?
Gdzie w Polsce można zrobić badania na padaczkę?
Czy badania na padaczkę są szerokie?
Badania na padaczkę obejmują szereg różnych metod diagnostycznych. Podstawowymi są badania EEG, które monitorują aktywność elektryczną mózgu. W zależności od potrzeb pacjenta, mogą być również zalecane badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. W niektórych przypadkach stosuje się również badania genetyczne, na przykład test WES. To obecnie najszersze badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych dostępne na rynku.
Komu zalecane są badania na padaczkę?
Badania na padaczkę są zalecane osobom, które doświadczyły napadów drgawkowych lub innych objawów padaczki. Mogą to być chwile dezorientacji, mimowolne ruchy mięśni. Padaczka może mieć również podłoże genetyczne. W takich sytuacjach genetyczne badanie WES jest w stanie rozpoznać leżącą w genach przyczynę padaczki.
Jak wybrać badania na padaczkę?
Standardowe badanie na padaczkę konsultowane jest z neurologiem. W przypadku genetycznych badań padaczki, jak badania WES – rodzaj testu jest zalecany przez lekarza genetyka, podczas konsultacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego testu – WES COMPLEX, WES Premium, WES trio, WES Profilaktyka. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić wykonanie szeregu badań, aby uzyskać jak najpełniejszy obraz stanu zdrowia pacjenta.
Gdzie w Polsce można zrobić badania na padaczkę?
W Polsce badania na padaczkę można przeprowadzić w wielu placówkach. Część badań na padaczkę jest refundowanych w ramach NFZ. Badanie WES można wykonać prywatnie. Test kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wybranego rodzaju. Diagnozowanie i leczenie padaczki wymaga zastosowania kompleksowych badań, które pozwalają na precyzyjne zrozumienie przyczyn.