Koszty badań prenatalnych — co musisz wiedzieć
Praktycznie każda kobieta w ciąży najbardziej pragnie, aby dziecko urodziło się zdrowe. Strach, że może być inaczej niszczy czasami radość, która powinna towarzyszyć okresowi ciąży. Łatwo pozbyć się tych obaw wykonując badania prenatalne. Co prawda są one refundowane przez NFZ w Polsce tylko w ściśle określonych sytuacjach, ale warto je wykonać prywatnie. Komfort psychiczny matki jest cenniejszy niż koszty badań prenatalnych. Co musisz wiedzieć o nich oprócz ich ceny?
Spis treści
Dlaczego robi się badania prenatalne
Badania te wykonuje się w celu wykrycia chorób genetycznych oraz wad rozwojowych płodu. Jeśli dziecko nie jest w pełni zdrowe, czasami można rozpocząć leczenie jeszcze w czasie ciąży. Gdy nie jest to możliwe, wykrycie nieprawidłowości pozwala personelowi medycznemu i rodzicom dziecka przygotować się odpowiednio na jego urodzenie się.
Koszty badań prenatalnych — co musisz wiedzieć o badaniach dostępnych na NFZ
W czerwcu 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wykonywania badań prenatalnych na NFZ. Zgodnie z nimi każda kobieta w ciąży “bez względu na wiek) ma prawo do badań biochemicznych ( w tym m. in. białka PAPP‑A) oraz badania USG w kierunku wad wrodzonych. Jeżeli wyniki tych badań wskazują na ryzyko nieprawidłowości w rozwoju płodu — ciężarna ma prawo do:
- poradnictwa u badań genetycznych,
- pobrania próbki materiału genetycznego płodu do: biopsji trofoblastu, amniopunkcji bądź kordocentezy).
Niestety badania genetyczne płodu refundowane przez NFZ mają charakter inwazyjny. Wiążą się z niewielkim ryzykiem przedwczesnego porodu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie bezpiecznych badań prywatnie.
Koszty badań prenatalnych — co musisz wiedzieć o płatnych testach nieinwazyjnych
Testy NIPT
To nowoczesne i bezpieczne badanie można przeprowadzić już ok. 10 tygodnia ciąży. Do jego wykonania potrzebna jest niewielka próbka krwi przyszłej mamy. Ocenie podlega DNA dziecka, które znajduje się w krwi kobiety w ciąży. Trzeba jednak mieć na uwadze, że badania wolnego DNA płodu to tzw. testy przesiewowe, które określają ryzyko prawdopodobieństwa wystąpienia wady genetycznej. Jeśli wynik wskazuje na jakieś nieprawidłowości, powinno się wykonać dodatkowe badania, które to potwierdzą. Test NIPT to koszt ok. 2–3 tys. zł.
Jest to bardzo dokładne badanie, do którego wykorzystuje się nieznaczną ilość krwi ciężarnej. Wykrywa wiele chorób, w tym te rzadkie, których nie sprawdza się przy innych badaniach prenatalnych. Koszt wykonania Prenatal testDNA nie przekracza 3 tys. zł i jest uzależniony od zakresu badania.