Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę
Zaburzenia pracy tarczycy to jedne z najczęściej rozpoznawanych u kobiet problemów hormonalnych. Jedne z nich to nadczynność tarczycy. Może ona utrudniać zajście w ciążę. Jak ją rozpoznać? Jak można leczyć nadczynność tarczycy w ciąży? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Nadczynność tarczycy — co to jest?
- Nadczynność tarczycy — objawy
- Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę — jak choroba wpływa na płodność?
- Nadczynność tarczycy a rozwój płodu
- Nadczynność tarczycy — leczenie
Nadczynność tarczycy — co to jest?
Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem hormonalnym. W jego przebiegu tarczyca produkuje więcej hormonów niż potrzebuje organizm. U kobiet ciężarnych najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba Gravesa i Basedowa. Dotyczy ona aż 85% przypadków.
Nadczynność tarczycy w ciąży może być spowodowana także właśnie przez stan błogosławiony. Dokładnie powodować może ją wzrost stężenia hormonu beta hcg (gonadotropiny kosmówkowej). Może on pobudzać tarczycę do zwiększonej produkcji hormonów. Taki stan określa się mianem tyreotoksykozy indukowanej ciążą.
Nadczynność tarczycy — objawy
Nadczynność tarczycy najczęściej objawia się poprzez:
- Palpitacje serca
- Nadmierną potliwość
- Uczucie gorąca
- Lęki
- Przyspieszone bicie serca
- Osłabienie
- Nerwowość
- Problemy ze snem
Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę — jak choroba wpływa na płodność?
U kobiet nadczynność tarczycy może prowadzić do nieregularności cykli miesiączkowych. Bardzo często są one także bezowulacyjne. Nadczynność tarczycy może więc utrudnić nam zajście w ciążę. Nie jest to jednak niemożliwe. Kobiety zmagające się z nadczynnością tarczycy z reguły spełniają swoje marzenie o macierzyństwie, jeśli tylko choroba jest leczona.
Nadczynność tarczycy a rozwój płodu
Nadczynność tarczycy może być groźna dla płodu, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Doprowadzić może ona do poronienia, zahamowania wzrostu płodu czy przedwczesnego porodu. Skutkować może ona także niską masą urodzeniową płodu oraz wadami rozwojowymi. Zdarza się także, że przeciwciała przenikną do krwioobiegu dziecka i powodują u niego nadczynność tarczycy. Powikłanie to występuje jednak dość rzadko.
Nadczynność tarczycy — leczenie
Nadczynność tarczycy leczy się farmakologiczne. Konkretne preparaty dobiera się indywidualnie do pacjentki. Najczęściej jednak są to tyreostatyki. Ich dawka zależna jest do przyczyny nadczynności tarczycy i wyników badań. Zawsze jednak podawana jest najmniejsza skuteczna dawka.