Czym jest gen MTHFR?
Jeśli planujesz ciążę, poroniłaś albo twoje dziecko ma wadę cewy nerwowej lub rozszczep wargi — na pewno słyszałaś o badaniu mutacji genu MTHFR. Za co odpowiada ten gen i dlaczego jest taki istotny?
Spis treści:
MTHFR a wysoki poziom homocysteiny
Dlaczego przed ciążą warto sprawdzić gen MTHFR
Zmiana w MTHFR — co dalej?
MTHFR — co to za badanie?
MTHFR a wysoki poziom homocysteiny
Gen MTHFR odpowiada za produkcję enzymu reduktazy metylenotetrahydrofolianowej, która odpowiada za przekształcanie kwasu foliowego z postaci nieaktywnej do aktywnej, która bierze z kolei udział w przekształcaniu aminokwasu homocysteiny do metioniny. Jeśli występuje u ciebie nieprawidłowy wariant genu MTHFR, aktywność tego enzymu może być obniżona, przez co w twoim organizmie może występować podwyższone stężenie homocysteiny. Jednak nieprawidłowy wynik badania MTHFR nie świadczy od razu o nadmiarze homocysteiny, ponadto hiperhomocysteinemia może występować też na skutek czynników środowiskowych.
Dlaczego przed ciążą warto sprawdzić gen MTHFR?
Wariant genu MTHFR warto sprawdzić przed ciążą, ponieważ udowodniono, że mutacje tego genu mogą mieć wpływ na poronienia — wysoki poziom homocysteiny może skutkować skłonnością do zakrzepów, co z kolei jest jedną z przyczyn poronień. Nie martw się jednak — nie u każdego nieprawidłowy gen MTHFR daje takie efekty, chociaż warto mimo wszystko wykonać jego badanie, by móc zapobiegać ewentualnym skutkom nadmiaru homocysteiny. Niezależnie od wyniku badania powinno się w ciąży suplementować kwas foliowy — pozwala to na zapobieganie tym skutkom, a także uszkodzeniom DNA dziecka, które mogą manifestować się m.in. bezmózgowiem, rozszczepem kręgosłupa czy wargi lub podniebienia.
Zmiana w MTHFR — co dalej?
Przy wykryciu mutacji w genie MTHFR ważne jest odpowiednie suplementowanie kwasu foliowego niezbędnego do metabolizmu homocysteiny, by zapobiegać podwyższeniu jej stężenia w organizmie. W przypadku nieprawidłowego badania MTHFR zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w postaci zmetylowanej — aktywnych folianów, ponadto w organizmie występuje zwiększone zapotrzebowanie na cholinę, którą również należy suplementować.
MTHFR — co to za badanie?
MTHFR badanie — jest to badanie genu MTHFR. Istnieją dwa niekorzystne warianty tego genu: C677T i A1298C, zwykle wykonuje się badanie w kierunku występowania obu tych wariantów. Badanie jest proste i bezbolesne — próbki pobiera się najczęściej w postaci wymazu z policzka.