Trisomia chromosomu 15 – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Trisomia chromosomu 15 to rzadkie zaburzenie genetyczne. Większość dzieci z tym schorzeniem nie dożywa porodu. Jeśli jednak dziecko się urodzi, występują u niego liczne wady w wyglądzie, rozwoju psycho-ruchowym i funkcjonowaniu narządów. Trisomię 15 można wykryć w czasie badań prenatalnych na etapie ciąży.
Spis treści
Trisomia 15 – na czym polega?
Schorzenie polega na występowaniu trzech – zamiast dwóch – odcinków jednego z ramion chromosomu 15. Trisomia 15 zwykle pojawia się wtedy, gdy dojdzie do przemieszczenia się fragmentu chromosomu w inne miejsce (translokacji). Jest to więc tzw. trisomia translokacyjna. Co więcej, mutacje chromosomu 15 mogą powodować liczne choroby o podłożu genetycznym, m.in. zespoły Angelmana czy Pradera-Willego.
Trisomia 15 – objawy związane z wyglądem
Chore dziecko rośnie wolno, co można zaobserwować jeszcze w ciąży. Ma też niską masę urodzeniową i deformacje twarzoczaszki (np. małą i charakterystycznie wydłużoną czaszkę). Mogą wystąpić u niego również asymetria twarzy, „napuchnięte” policzki, krótkie, wąskie i skośne szpary powiek z tendencją do ich opadania oraz szeroki nos o „bulwiastym” zakończeniu i długiej rynience podnosowej.
Niektórzy chorzy mają też małe usta, łukowate podniebienie oraz małą szczękę i duże, nisko osadzone uszy. Trisomia 15 może spowodować też skrzywienie kręgosłupa, deformację klatki piersiowej, długie i smukłe palce oraz przykurcze w stawach.
Trisomia 15 – objawy związane z wadami narządów
Chore dziecko może rozwijać się nieprawidłowo (występuje upośledzenie umysłowe). Co więcej, trisomia 15 powoduje też liczne wady narządów wewnętrznych, np. serca czy dróg rodnych (wnętrostwo u chłopców i niedorozwój warg sromowych u dziewczynek). U dziecka mogą występować też częste infekcje dróg oddechowych.
Trisomia 15 – diagnostyka
Diagnostyka trisomii 15 jest możliwa jeszcze w ciąży – w czasie USG oraz badań prenatalnych (np. biopsji kosmówki czy amniopunkcji). Dzięki temu rodzice i lekarze mogą ustalić plan postępowania i wdrożyć odpowiednią terapię od razu po przyjściu dziecka na świat.
Jeśli schorzenie nie zostanie natomiast wykryte na tak wczesnym etapie, a dziecko urodzi się z jego objawami, diagnoza następuje na podstawie symptomów i badania kariotypu (zestawu chromosomów). Takie badanie genetyczne warto wykonać też u rodziców, żeby sprawdzić, czy mama lub tata nie są nosicielami translokacji.
Trisomia 15 – leczenie
Schorzenia nie da się wyleczyć, dlatego terapia polega głównie na zmniejszeniu objawów, by poprawić jakość życia chorego dziecka. Leczenie wymaga pomocy wielu specjalistów, m.in. chirurga, genetyka i ortopedy. Niektóre wady mogą zostać skorygowane operacyjnie (np. wady serca, deformacje i przykurcze).
Autor: Natalia Jeziorska — redaktor medyczny
Zdjęcie: Designed by Freepik
Masz pytania odnośnie badania kariotypu? Napisz do nas na adres: redakcja@genetyczne.pl