Cierpisz na ból stawów? Sprawdź poziom żelaza
Ból stawów i zwyrodnienie stawów to nieprzyjemne dolegliwości, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie… Niestety postawienie prawidłowej diagnozy wcale nie jest łatwe. Tymczasem tylko poznanie przyczyny pozwala rozpocząć odpowiednie leczenie i zmniejszyć ból. Czy wiesz, że za Twoje kłopoty może odpowiadać zbyt wysoki poziom żelaza?
Ból stawów – przyczyna może Cię zdziwić
Do częstych przyczyn problemów ze stawami należy odkładanie się kryształków wapnia lub moczanu, bądź stany zapalne. Zależnie od podłoża, chorobę stawów diagnozuje się na przykład jako chondrokalcynozę (dnę rzekomą), dnę moczanową, reumatoidalne zapalenie stawów lub chorobę zwyrodnieniową stawów. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że powyższe schorzenia, mogą być spowodowane także nadmiarem żelaza w organizmie. Przeładowanie tym pierwiastkiem może objawiać się właśnie w taki sposób.
A skąd bierze się nadmiar żelaza? Zwykle powoduje go wrodzona hemochromatoza – jedna z najczęstszych chorób genetycznych, która jest wywoływana mutacjami w genie HFE. Choruje na nią aż jedna na 200 osób! [1]
Zmęczenie, ból brzucha, osłabienie… inne objawy hemochromatozy
Oprócz bólu stawów towarzyszą Ci któreś z następujących objawów: zmęczenie i osłabienie, bóle brzucha, kłopoty z potencją, nadciśnienie, brązowe plamy na skórze czy cukrzyca? To może być hemochromatoza!
Skąd tak różnorodne objawy? Nadmiar żelaza odkłada się w narządach, co powoduje ich nieprawidłową pracę. Uszkadza nie tylko stawy, ale też serce, wątrobę, przysadkę mózgową i inne organy. Co więcej, nieleczona hemochromatoza podwyższa ryzyko zachorowania na raka – aż 200 razy [2].
Zobacz też: Cukrzyca – czy na pewno znasz jej powód?
Nie zwlekaj z diagnozą i pozbądź się bólu stawów
Ból stawów to jeden z pierwszych objawów hemochromatozy. W hemochromatozie nadmiar żelaza najczęściej powoduje nadmierne odkładanie się kryształków wapnia, co prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawów i dny rzekomej. Rzadko zdarzają się zapalenia stawów, jednak udowodniono, że jedna z mutacji odpowiadającej za hemochromatozę (H63D) predysponuje także do zachorowania na RZS [3] . Niestety u pacjentów z nieleczoną hemochromatozą, choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje szybko i często dochodzi do zabiegu wszczepienia endoprotezy. Jeśli masz bóle stawów, lub już zdiagnozowaną chorobę stawów, to idealny moment na wykonanie badania i rozpoczęcie leczenia.
Według wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Wątroby, w diagnozowaniu chorób stawów powinno się wykluczyć hemochromatozę jako ich przyczynę [4].
Jeśli zaczniesz działać szybko, możliwe będzie cofnięcie zmian i uniknięcie kolejnych powikłań. Średni czas diagnostyki hemochromatozy trwa aż 10 lat [2] – nie pozwól, żeby nadmiar żelaza niszczył Twój organizm tak długo!
Jak szybko i skutecznie wykryć hemochromatozę? Jedynym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie choroby jest wykonanie testu genetycznego. Badanie genu HFE pozwoli Ci sprawdzić, czy ból stawów wiąże się z nadmiarem żelaza.
Europejskie Towarzystwo Badań Chorób Wątroby rekomenduje, żeby każdy pacjent ze zdiagnozowaną dną rzekomą powinien wykonać test DNA na obecność zmian w genie HFE [4].
Wykryto u Ciebie hemochromatozę? Pamiętaj, że to choroba dziedziczna – istnieje więc ryzyko, że występuje też u Twoich bliskich. Na szczęście wykonując badania DNA również u nich, możesz odpowiednio zadbać o ich zdrowie.
Tekst sponsorowany, aktualizacja: 13 lutego 2018 r.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Źródła:
[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181–188.[2] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.
[3] M. Stevens. C.Q. Edwards, Identifying and managing hemochromatosis arthropathy, Rheumatology Network, 2009, vol. 26.
[4] B. Bacon, P. Adams, K. Kowdley, L. Powell, A. Tavill, Diagnosis and Management of Hemochromatosis: 2011 Practice Guideline by the American Association for the Study of Liver Diseases, HEPATOLOGY, July 2015.
[5]I, McCurdie, J. D. Perry, Haemochromatosis and exercise related joint pains, BMJ, 1999 Feb 13; 318(7181): 449–451.
[6] EASL, EASL practical guidance for HFE hemochromatosis, Journal of Hepatology 2010 vol. 53/ 3–22.
Masz pytania odnośnie badania DNA na hemochromatozę? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl