Cukrzyca – czy na pewno znasz jej powód?
Masz cukrzycę? Na pewno droga do postawienia diagnozy była długa… Być może warto jednak sprawdzić, co spowodowało chorobę, by leczyć nie tylko przykre objawy, ale przede wszystkim przyczynę? Mało kto zdaje sobie sprawę, że za cukrzycę może odpowiadać zbyt wysoki poziom żelaza! Jak to możliwe?
Nadmiar żelaza jest naprawdę niebezpieczny…
Chociaż żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego poziom musi znajdować się w idealnej równowadze. Wszyscy wiemy, że jego niedobór powoduje niebezpieczną anemię, ale to nadmiar tego pierwiastka jest dla człowieka groźniejszy!
Przeładowanie żelazem powoduje m.in. nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki, a konsekwencji – insulinooporność. Jeśli masz cukrzycę, warto więc sprawdzić poziom tego pierwiastka w organizmie.
Zobacz też: Cukrzyca — czym jest ta choroba genetyczna
Przeładowanie żelazem – to może być hemochromatoza
To bardzo częsta choroba genetyczna, na którą choruje aż 1 na 200 osób! Z powodu mutacji w genie HFE żelazo kumuluje się w organach i powoduje ich zniszczenie. Oprócz trzustki nieprawidłowo funkcjonować mogą też m.in. wątroba, serce, przysadka mózgowa czy jądra.
Twoja cukrzyca może więc wiązać się właśnie z nieleczoną hemochromatozą, która nie bez powodu nazywana jest też cukrzycą brunatną lub cukrzycą brązową… Inne objawy hemochromatozy to m.in. zmęczenie i osłabienie, bóle brzucha, impotencja, niepłodność, kardiomiopatia czy nawet marskość wątroby.
Ciekawy artykuł: Masz za wysoki poziom żelaza we krwi? Możesz być odporny na dżumę!
Diagnostyka hemochromatozy zwykle trwa zbyt długo
Od wystąpienia pierwszych objawów do zdiagnozowania choroby mija nawet 10 lat! To dlatego, że objawy są tak różnorodne i mało kto zdaje sobie sprawę, że mogą wiązać się właśnie z przeładowaniem żelazem.
Tymczasem szybka diagnoza umożliwia zatrzymanie – lub nawet cofnięcie – przykrych objawów i ochronę przed innymi, groźnymi powikłaniami! Być może wystarczy prawidłowa diagnoza, by nieprzyjemne objawy cukrzycy ustąpiły?
Szybką diagnozę umożliwia badanie genetyczne
Test DNA w kierunku mutacji w genie HFE to jedyny sposób, by postawić jednoznaczną diagnozę. Jeśli męczy Cię cukrzyca i chcesz poznać jej przyczynę – badanie genetyczne może Ci pomóc. Jeśli hemochromatoza zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, znacznie zwiększysz szansę na powrót do zdrowia i poprawę jakości życia.
Co ważne, hemochromatoza jest chorobą dziedziczną, więc może występować także u Twoich bliskich. Wykonanie badania u najbliższych krewnych chorego pozwala odpowiednio zadbać o ich zdrowie.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Źródła:
- D. K. Moczulski, W. Grzeszczak, B. Gawlik, Role of Hemochromatosis C282Y and H63D Mutations in HFE Gene In Development of Type 2 Diabetes and Diabetic Nephropath, DIABETES CARE, VOLUME 24, NUMBER 7, JULY 2001.
- K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181–188.
- K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.
Masz pytania odnośnie badania DNA na hemochromatozę? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl