Choroba genetyczna — co warto wiedzieć?
W mediach dużo się słyszy na temat chorób genetycznych. Warto zgłębić temat, poszerzyć swoją wiedzę. Wiedzieć z czym ma się do czynienia i czy da się z tym “walczyć” ?
Co to jest choroba genetyczna?
Jak powstaje choroba genetyczna?
Kiedy się ujawnia choroba genetyczna?
Jak leczyć choroby genetyczne?
Co to jest choroba genetyczna?
Według definicji choroba genetyczna to niejednorodna grupa chorób, która spowodowana jest przez nieprawidłową budowę, albo też liczbę genów, czy chromosomów. Choroby genetyczne są wykrywanie często we wczesnym okresie płodowym lub po tuż po urodzeniu przez nieprawidłowości, które im towarzyszą. Są one wrodzone.
Jak powstaje choroba genetyczna?
Można wyróżnić choroby genetyczne niedziedziczące, powstające na wskutek mutacji DNA w komórkach somatycznych. A także dziedziczące, które są wywołane przez mutacje istniejące we wszystkich komórkach ciała, także tych dotyczących linii płciowych. Odpowiadają one za wytwarzanie plemników oraz komórek jajowych. W materiale genetycznym od rozległości zmian zależy, czy są one powiązane z chorobami powodowanymi poprzez aberracje chromosomowe, czy też mutacje punktowe.
Kiedy się ujawnia choroba genetyczna?
Choroby genetyczne należą do rzadkości. Medycyna radzi sobie z niektórymi, niestety w większości przypadków jest bezradna. Budzą one niepokój, niedużo o nich wiadomo. Pierwsze objawy, w ponad połowie przypadków, widoczne są w wieku dziecięcym. Ich przebieg jest ciężki. Prowadzą do zaburzeń niektórych funkcji organizmu.
Jak leczyć choroby genetyczne?
Choroby genetycznej na chwilę obecną nie da się wyleczyć. Nieprawidłowa informacja genetyczna powoduje mutacje. A te z czasem skutkują wadą, która odbija się na życiu człowieka. Nie ma możliwości, by podmienić wadliwą informację genetyczną na dobrą, prawidłową. Lekarze i naukowcy ciągle nad tym pracują. Największym problemem jest dostarczenie prawidłowej informacji do odpowiedniego miejsca w genomie. Prowadzone obecnie terapie genowe są eksperymentalnymi metodami leczenia. Zdarza się je zakończyć sukcesem. Jakiś czas temu ogłoszono, że poprzez wykorzystanie zmutowanego wirusa HIV kilkoro dzieci udało się wyleczyć z ciężkich wad. Łatwość przenikania do komórek człowieka i wbudowanego w jądro komórkowe własnej informacji genetycznej jest charakterystyczną cechą wirusów. Trzeba oszukać wirusa poprzez wszczepienie właściwej informacji i wysyłać go celem dostarczenia jej w odpowiednie miejsce. Zaletą wirusa HIV jest wiedza, gdzie podrzuci on swój bagaż genetyczny. Przy jego pomocy da się leczyć niektóre choroby we wczesnym etapie życia. Zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian w organizmie.
Świat i medycyna idą do przodu. Warto więc mieć nadzieję, że uda się leczyć choroby genetyczne. Na tyle, by dały możliwość normalnego funkcjonowania ludziom, którzy są nimi obciążeni.