Przeskocz do treści

Bezpieczne szczepienie

Co wyróżnia badania przed szczepieniem, Dlaczego warto wykonać badania przed szczepieniem, Kto zleca badania przed szczepieniem, Jak przygotować się do badań przed szczepieniem

Wiele słyszymy o niepożą­danych skutkach szczepień. Nic więc dzi­wnego, że zaczy­namy się ich obaw­iać. Choć szczepi­enia ochronne są bard­zo ważnym ele­mentem pro­fi­lak­ty­ki zdrowot­nej, cza­sem ist­nieją prze­ci­wwskaza­nia do tego, aby wykon­ać szczepienie.

Co wyróż­nia bada­nia przed szczepieniem?
Dlaczego warto wykon­ać bada­nia przed szczepieniem?
Kto zle­ca bada­nia przed szczepieniem?
Jak przy­go­tować się do badań przed szczepieniem?

Co wyróżnia badania przed szczepieniem?

Bada­nia przed szczepi­e­niem są w stanie kom­plek­sowo pokazać stan zdrowia dziec­ka. Dlat­ego też przede wszys­tkim właśnie to wyróż­nia je na tle innych badań. Dzię­ki tym badan­iom skutecznie będzie moż­na stwierdz­ić czy ist­nieją jakieś prze­ci­wwskaza­nia do wyko­na­nia szczepienia.

Dlaczego warto wykonać badania przed szczepieniem?

Bada­nia wykony­wane przed szczepi­e­niem są bard­zo częs­to momentem, kiedy dowiadu­je­my się o chorobach, które doty­czą naszych dzieci. Poza tym niepoko­jące nas objawy mogą okazać się objawa­mi poważnych chorób, w tym takich, w przy­pad­ku których nie zale­ca się szczepień. Wykony­wany jest test NOVA czy test WES, czyli bard­zo skuteczne testy gene­ty­czne. Wyko­nanie takich badań może być także po pros­tu infor­ma­cją dla rodz­i­ca, że dziecko jest zdrowe.

Kto zleca badania przed szczepieniem?

Bada­nia przed szczepi­e­niem mogą być zle­cone przez lekarza. Tym lekarzem w przy­pad­ku dzieci jest lekarz pedi­atra. To on w momen­cie wys­tępowa­nia niepoko­ją­cych objawów decy­du­je czy konieczne jest przeprowadze­nie badań czy też decy­du­je, że nie ma prze­ci­wwskazań do szczepi­enia.

Jak przygotować się do badań przed szczepieniem?

W przy­pad­ku zle­conych badań przed szczepi­e­niem, należy się do nich odpowied­nio przy­go­tować. W zależnoś­ci od tego, jakie dokład­nie bada­nia lekarz zale­ci, musimy wypełnić odpowied­nie zalece­nia. Jest to konieczne do tego, aby wyni­ki badań były jak najbardziej skuteczne i przed­staw­ia­jące stan rzeczy­wisty. Na przykład niek­tóre sub­stanc­je mogą zakłó­cić wyni­ki badań i wykazać błędne wartoś­ci poszczegól­nych ele­men­tów. Dlat­ego też warto zwró­cić uwagę na takie kwest­ie. Jeśli bada­nia przed szczepi­e­niem wykazu­ją, że nie ma prze­ci­wwskazań do wyko­na­nia szczepi­enia, to wtedy prak­ty­cznie moż­na być pewnym, że szczepi­e­nie nie spowodu­je żad­nych negaty­wnych skutków.

Zobacz też:

Autyzm badanie dziec­ka — jakie możesz wykonać?

Badanie FRAX — czym jest?

Bada­nia immuno­log­iczne u dzieci

mail