baner nova
baner nova

Test na ojcostwo – poznaj jego rodzaje

Test na ojcostwo to jedyny pewny sposób wykluczenia lub potwierdzenia ojcostwa. Może być wykonany jeszcze w ciąży albo wówczas, gdy dziecko przyjdzie na świat. Wszystko zależy od sytuacji rodziny i celu badania. Jakie są zatem rodzaje testów na ojcostwo i czym się różnią?

test na ojcostwo

Test na ojcostwo – od 8. tygodnia ciąży

To najwcześniej dostępny test na ojcostwo. Polega on na pobraniu krwi przyszłej mamy, z której następnie izoluje się DNA – kobiety i dziecka. Zostaje ono potem porównane z materiałem od mężczyzny (wyizolowanym z wymazu z policzka).

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać też w czasie badań prenatalnych, po 15. tygodniu. Wówczas materiałem od dziecka jest płyn owodniowy, a od rodziców – dowolne próbki.

Test na ojcostwo po narodzinach – do celów prywatnych

Badanie wykonywane dla własnej wiedzy można zrealizować anonimowo lub z podaniem danych osobowych. Wykorzystuje się do niego wymazy z policzka lub dowolne elementy z materiałem genetycznym badanych, tzw. mikroślady. Co można przekazać do testu na ojcostwo?

Mogą to być np. używana maszynka do golenia, używana szczoteczka do zębów, smoczek lub gryzaczek dziecka, włosy z cebulkami, chusteczka ze śladami wydzieliny czy paznokcie ze skorkami.

Test na ojcostwo po narodzinach – do celów sądowych

Jeśli wynik ma być wykorzystany w sądzie, np. w sprawie o ustalenie alimentów lub ustalenie ojcostwa, wykonuje się test DNA na ojcostwo do celów sądowych. Wymaga on realizacji zgodnie z konkretną procedurą, aby sąd miał pewność, że przebadano odpowiednie osoby.

Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie tożsamości badanych, pobranie próbek (wymazy z policzka lub krew) w obecności świadków, przebadanie również matki i dołączenie ekspertyzy biegłego sądowego do wyniku.

Test na ojcostwo – zawsze pewny wynik

Bez względu na rodzaj wykonywanego badania i rodzaj wykorzystywanych próbek wynik zawsze jest tak samo pewny. Dlaczego? DNA człowieka jest ustalone już w momencie poczęcia, a fragmenty analizowane w teście nigdy się nie zmieniają. Są ponadto identyczne w każdej komórce ciała danej osoby.

 

 


Zobacz też: achondroplazja, alkatonuria, anemia sierpowatachoroba Alzheimera, choroba Gauchera, choroba WilsonaDaltonizmDystrofia mięśniowa Duchenne’a, farmakogenomika,  fawizmfenyloketonuriahemochromatoza, hemofilia, hipertrichoza, homocystynuria, klątwa Ondyny, mukowiscydoza, porfiria, rdzeniowy zanik mięśni, trisomia 8, trisomia 15, trisomia 16, trisomia 22zespół Beckwitha-Wiedemanna, zespół Charge, zespół Cri du Chat, zespół Edwardsa, zespół Gilberta, zespół Klinefeltera, marskość wątroby a hemochromatozazespół Marfana, nadmierna pigmentacja skóryzespół Noonan, zespół Patau, problemy skórne a celiakia, zespół Retta, zespół Sillvera-Russella, zespół supersamicy, zespół Tourette’a, zespół Turnera, trombofilia wrodzona zespół Usheratest DNA , porada genetykaPrekoncepcja.pl – jak zajść w ciążę? , wodorowy test oddechowy a badanie genetyczne na nietolerancję laktozy, kwasice u dzieci, badania genetyczne


kalendarz ciążyobjawy ciąży poródktóry tydzień ciąży badania w ciąży połógćwiczenia dla kobiet w ciąży usg w ciążyniepłodnośćjak leczyć niepłodnośćleczenie niepłodności , testy ojcostwa, test DNA na ojcostwo , badanie ojcostwa , cena testu na ojcostwo, koszt testu na ojcostwo , badania ojcostwa, badanie dna ojcostwo, badanie na ojcostwo, badanie ojcostwa, dna na ojcostwo, test dna na ojcostwo, testy dna na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,