Test na ojcostwo – poznaj jego rodzaje
Test na ojcostwo to jedyny pewny sposób wykluczenia lub potwierdzenia ojcostwa. Może być wykonany jeszcze w ciąży albo wówczas, gdy dziecko przyjdzie na świat. Wszystko zależy od sytuacji rodziny i celu badania. Jakie są zatem rodzaje testów na ojcostwo i czym się różnią?
Spis treści
Test na ojcostwo – od 8. tygodnia ciąży
To najwcześniej dostępny test na ojcostwo. Polega on na pobraniu krwi przyszłej mamy, z której następnie izoluje się DNA – kobiety i dziecka. Zostaje ono potem porównane z materiałem od mężczyzny (wyizolowanym z wymazu z policzka).
Test na ojcostwo w ciąży można wykonać też w czasie badań prenatalnych, po 15. tygodniu. Wówczas materiałem od dziecka jest płyn owodniowy, a od rodziców – dowolne próbki.
Test na ojcostwo po narodzinach – do celów prywatnych
Badanie wykonywane dla własnej wiedzy można zrealizować anonimowo lub z podaniem danych osobowych. Wykorzystuje się do niego wymazy z policzka lub dowolne elementy z materiałem genetycznym badanych, tzw. mikroślady. Co można przekazać do testu na ojcostwo?
Mogą to być np. używana maszynka do golenia, używana szczoteczka do zębów, smoczek lub gryzaczek dziecka, włosy z cebulkami, chusteczka ze śladami wydzieliny czy paznokcie ze skorkami.
Test na ojcostwo po narodzinach – do celów sądowych
Jeśli wynik ma być wykorzystany w sądzie, np. w sprawie o ustalenie alimentów lub ustalenie ojcostwa, wykonuje się test DNA na ojcostwo do celów sądowych. Wymaga on realizacji zgodnie z konkretną procedurą, aby sąd miał pewność, że przebadano odpowiednie osoby.
Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie tożsamości badanych, pobranie próbek (wymazy z policzka lub krew) w obecności świadków, przebadanie również matki i dołączenie ekspertyzy biegłego sądowego do wyniku.
Test na ojcostwo – zawsze pewny wynik
Bez względu na rodzaj wykonywanego badania i rodzaj wykorzystywanych próbek wynik zawsze jest tak samo pewny. Dlaczego? DNA człowieka jest ustalone już w momencie poczęcia, a fragmenty analizowane w teście nigdy się nie zmieniają. Są ponadto identyczne w każdej komórce ciała danej osoby.
Masz pytania odnośnie testu DNA na ojcostwo? Napisz do nas na adres redakcja@genetyczne.pl