baner nova
baner nova

Test DNA na ojcostwo – jakie próbki możesz wykorzystać?

Test DNA na ojcostwo to najpewniejsza metoda wykluczenia albo potwierdzenia ojcostwa. Nic dziwnego – bez względu na rodzaj wykorzystanej próbki rezultat zawsze jest jednoznaczny. Możesz więc przekazać do badania m.in. słomkę po napoju czy używany smoczek. Co jeszcze nadaje się do realizacji testu?

test dna na ojcostwo

Prywatny test DNA na ojcostwo – dowolne próbki

Test DNA na ojcostwo, który jest wykonywany dla własnej wiedzy, może być realizowany na podstawie dowolnych próbek. Co to oznacza? Do takiego badania można przekazać tak naprawdę każdy materiał z DNA osoby badanej. Najczęściej wykorzystuje się po prostu używane przedmioty codziennego użytku. Jakie?

Mogą to być m.in. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, gryzaczek, puszka po napoju, niedopałek papierosa, włosy z cebulkami, chusteczka ze śladami kataru, prezerwatywa, podpaska czy guma do żucia.

Test DNA na ojcostwo do celów sądowych

Aby test DNA na ojcostwo mógł być wykorzystany jako dowód rozstrzygający w sądzie, konieczne jest zachowanie procedury formalnej. Obejmuje ona między innymi konkretny rodzaj próbek – wymazy z policzka (najczęściej) albo krew. Są one pobierane w placówce w obecności świadków. Do testu sądowego nie wykorzystuje się dowolnych próbek (mikrośladów), ponieważ sąd musi mieć całkowitą pewność, do kogo należy materiał DNA.

Test DNA na ojcostwo w ciąży

Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, możesz zdecydować się na to już od 8 tygodnia ciąży. Wówczas próbką dziecka i matki jest krew – po jej pobraniu specjalista izoluje z niej ich DNA. Od mężczyzny wykorzystuje się wtedy wymaz z policzka. Istnieje również możliwość wykonania badania na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek kobiety i mężczyzny.

Podobny artykuł: Test na ojcostwo – poznaj jego rodzaje 

Pewność wyniku – zawsze taka sama

Bez względu na to, jakie badanie wykonujesz i jakie próbki przekazujesz. Jak to możliwe? DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce ciała. Co więcej, analizowane w takim teście fragmenty DNA ustalone są w momencie poczęcia, a później – podczas życia – nigdy nie ulegają zmianie.

 

 


Zobacz też: achondroplazja, alkatonuria, anemia sierpowatachoroba Alzheimera, choroba Gauchera, choroba WilsonaDaltonizmDystrofia mięśniowa Duchenne’a, farmakogenomika,  fawizmfenyloketonuriahemochromatoza, hemofilia, hipertrichoza, homocystynuria, klątwa Ondyny, mukowiscydoza, porfiria, rdzeniowy zanik mięśni, trisomia 8, trisomia 15, trisomia 16, trisomia 22zespół Beckwitha-Wiedemanna, zespół Charge, zespół Cri du Chat, zespół Edwardsa, zespół Gilberta, zespół Klinefeltera, zespół Marfana, zespół Noonan, zespół Patau, problemy skórne a celiakia, zespół Retta, zespół Sillvera-Russella, zespół supersamicy, zespół Tourette’a, zespół Turnera, trombofilia wrodzona zespół Usheratest DNA , porada genetyka, genetyczne choroby metabolicznePrekoncepcja.pl – jak zajść w ciążę? , wodorowy test oddechowy a badanie genetyczne na nietolerancję laktozy, kwasice u dzieci, badania genetyczne


kalendarz ciążyobjawy ciąży poródktóry tydzień ciążybadania w ciążypołógćwiczenia dla kobiet w ciążyusg w ciążyniepłodnośćjak leczyć niepłodnośćleczenie niepłodnościbadania DNA na ojcostwo, badanie DNA ojcostwo, badania ojcostwa,  testy ojcostwa, test DNA na ojcostwo, badanie ojcostwa, cena testu na ojcostwo, koszt testu na ojcostwo , badania dna Gdańskbadania dna Kraków, badania dna Poznań, badania dna Warszawa,  badania dna Bydgoszcz,  badanie ojcostwa Bydgoszcz 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

,,,