Trombofilia wrodzona — co warto wiedzieć?
Trombofilia wrodzona jest to skłonność do powstawania zakrzepów w organizmie. Jest to choroba dziedziczna, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Jakie są przyczyny trombofilii wrodzonej?
Jakie są objawy trombofilii wrodzonej?
Jakie badania zrobić przy trombofilii wrodzonej?
Czy trombofilia wrodzona jest dziedziczna?
Jakie są przyczyny trombofilii wrodzonej
Przyczyn trombofilii wrodzonej należy szukać w mutacjach genu czynnika V odpowiedzialnego za krzepnięcie, a także w mutacjach genów protrombiny 20210A. Kolejnymi czynnikami będącymi przyczyną trombofilii wrodzonej są niedobory białek C,S, oraz antytrombiny. Za przyczynę uważa się również nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie fibrynogenu, a także niedobory plazminogenu. Do przyczyn zaliczyć można także jeden z wariantów homocystynurii oraz zwiększoną aktywność czynnika VIII.
Jakie są objawy trombofilii wrodzonej?
Objawami, które mogą wystąpić w trombofilii wrodzonej są zakrzepice w naczyniach kończyn dolnych, zakrzepice żył głębokich. Często występujące bóle łydek, obrzęki nóg, występujące nawet przy uniesionych nogach. Kolejnym objawem jest wystąpienie zatoru płuc, gdzie występuje dotkliwy ból w klatce piersiowej, duszność, oraz kaszel z krwiopluciem. U pacjenta mogą również występować częste zasłabnięcia. Możliwe jest również wystąpienie mocnych bólów głowy, wymiotów, oraz zaburzeń widzenia, które świadczą o zakrzepicy naczyń mózgowych. Często w tym typie trombofilii występuje utrata świadomości i logicznego myślenia, drgawki, a w konsekwencji także niedowład kończyn dolnych. U kobiet możliwe jest wystąpienie poronień.
Jakie badania zrobić przy trombofilii wrodzonej?
Po rozpoznaniu trombofilii wrodzonej lekarz powinien zlecić przeprowadzenie badań (trombofilia wrodzona badanie) specjalistycznych takich jak: badań genetycznych, badań krwi oraz badań mających na celu ustalenie stężenia czynników, które są odpowiedzialne za płynność krwi w organizmie. Dodatkowe badania powinny zostać zlecone kobietom, które poroniły lub też dopiero przygotowują się do macierzyństwa. Badanie powinno zostać uzupełnione o identyfikację polimorfizmów genu MTHFR, który jest odpowiedzialny za prawidłowe wchłanianie się kwasu foliowego. Do tych badań lekarz powinien także lecieć kobiecie wykonanie badania w obrębie genów PAI‑1 i VR2. Ponieważ istnieje w takim przypadku zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca, ale też chorób zakrzepowych i zatorowych.
Czy trombofilia wrodzona jest dziedziczna?
Trombofilia wrodzona może być dziedziczona, dlatego należy zastanowić się czy w rodzinie pacjenta występowały już zaburzenia zatorowo-zakrzepowe, czy występowały poronienia u kobiet w rodzie oraz czy wystąpiły w rodzinie przypadki związane z zatorami płuc lub udarów w mózgu. O wszystkich takich przypadkach należy powiadomić lekarza, aby mógł zlecić odpowiednie badania i wykluczyć ewentualne odziedziczenie choroby.