Zawroty głowy na początku ciąży — przyczyny, zapobieganie konsekwencje
Sporadyczne zawroty głowy na początku ciąży zdarzają się u większości kobiet. Częściowo można im zapobiegać, zmieniając swoje zachowanie w konkretnych sytuacjach. Czasami pojawiają się też jako następstwo problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać, kiedy zawroty głowy we wczesnej ciąży trzeba zgłosić ginekologowi?
Dlaczego świat się kręci? Przyczyny zawrotów głowy w ciąży
Zawroty na początku ciąży pojawiają zazwyczaj w wyniku zmian hormonalnych, które muszą nastąpić, aby płód mógł dobrze się rozwijać. W wyniku zwiększonego poziomu progesteronu następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew przepływa przez nie swobodniej, ale kobieta zaczyna odczuwać skutki niższego ciśnienia tętniczego krwi. Zawrotom głowy sprzyja przebywanie dusznych pomieszczeniach. Ich przyczyną może być osłabienie, np. na skutek wymiotów, zbyt dużej przerwy między posiłkami (powoduje to za duży spadek glukozy we krwi), zbyt dużego wysiłku fizycznego. Zawroty głowy na początku ciąży nie powinny się pojawiać często. Jeżeli tak jest, koniecznie trzeba o nich poinformować ginekologa prowadzącego ciążę. Mogą być one objawem: cukrzycy, anemii, arytmii serca, a te połączone z silnym bólem głowy – nadciśnienia tętniczego. Żadnej z tych jednostek chorobowych nie można bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do powikłań, np. przedwczesnego porodu.
Zawroty głowy — jak sobie z nimi radzić?
Kobieta w ciąży być może uniknie zawrotów głowy, gdy będzie:
- spokojnie podnosiła się z łóżka lub wstawała z krzesła – serce będzie miało więcej czasu na dostarczenie krwi do mózgu;
- starała się jeść i pić regularnie. Nawet gdy męczą ją nudności i wymioty, nie ma apetytu czy trudno jej znaleźć czas na posiłek – w ten sposób uniknie osłabienia;
- często przebywała na świeżym powietrzu, regularnie wietrzyła własne mieszkanie i unikała dusznych pomieszczeń;
- zapobiegała chorobom, np. ograniczała dodawanie soli do potraw, jadła produkty z dużą ilością żelaza, np. szpinak, pestki dyni, gorzką czekoladę.
Bardzo ważna jest reakcja ciężarnej na atak zawrotów głowy w ciąży. Najlepsze są dwie pozycje:
- leżąca z nogami uniesionymi powyżej głowy,
- siedząca z ciałem pochylonym do przodu i głową schowaną między kolanami.
Zawroty głowy w ciąży czasami kończą się omdleniem. Jeżeli kobieta w ciąży nie odzyska przytomności po 15 minutach – trzeba wezwać karetkę pogotowia. Po zawrotach głowy może pojawić się ból głowy. W takim przypadku przyszła mama może zrobić sobie masaż skroni, przyłożyć zimny okład na czoło lub zażyć tabletki z paracetamolem.