Nadmiar żelaza — dlaczego i jak go zwalczać?
Obecność żelaza we krwi jest konieczna. Jego niedobór prowadzi do niedokrwistości więc musi być obecne w codziennej diecie. Jednak bardziej niebezpieczny jest nadmiar żelaza.
Poziom żelaza we krwi
Jakie są objawy nadmiaru żelaza we krwi?
Jak wygląda leczenie nadmiaru żelaza we krwi?
Co jeść przy nadmiarze żelaza?
Poziom żelaza we krwi
Żelazo łączy się z hemoglobiną i wspomaga transport tlenu, Jego dodatkowe cząsteczki także trafiają do krwi i mogą dostać się do każdego narządu. Zbyt duże ilości tego pierwiastka gromadzą się najczęściej w trzustce oraz wątrobie i mogą prowadzić do poważnych chorób takich jak marskość wątroby czy niewydolność krążeniowa; powodują też rozwój komórek rakowych. Żelazo odkłada się także w nerkach i płucach i je także wyniszcza.
Jakie są objawy nadmiaru żelaza we krwi?
Kiedy organizm nie radzi sobie z usuwaniem nadmiernej ilości żelaza zaczynamy odczuwać zmęczenie, osłabienie i złe samopoczucie psychiczne. Pojawiają się bóle stawów, zaburzenie rytmu serca czy problemy trawienne. Są to objawy mało charakterystyczne, towarzyszące wielu różnym chorobom dlatego nadmiar żelaza jest wykrywany w późnym stadium, gdy wykryta zostanie cukrzyca lub zaburzenia pracy wątroby i nerek.
Jak wygląda leczenie nadmiaru żelaza we krwi?
Zbyt duża ilość żelaza najczęściej jest wynikiem hemochromatozy, czyli choroby powodującej nadmierne wchłanianie tego pierwiastka lub jego zmniejszony metabolizm. Im wcześniej zostanie ona wykryta tym mniejsze uszkodzenia organizmu spowoduje, jednak nie ma szans na całkowite wyleczenie. Trzeba regularnie obniżać poziom żelaza, który już do końca życia będzie się u chorego podnosił. Robi się to najczęściej przez upusty krwi z organizmu. Na początku trzeba to powtarzać 1–2 w tygodniu, aż do jak największego obniżenia poziomu żelaza, a potem powtarzać zabieg 3–4 razy w roku. Chorym, którzy nie mogą mieć upuszczanej krwi podaje się deferoksaminę.
Co jeść przy nadmiarze żelaza?
Osoby z hemochromatozą powinny stosować dietę niskożelazową, by nie dostarczać organizmowi zbyt dużo żelaza.
Warto spożywać: produkty roślinne, owoce, cebulę, a także kawę i zieloną herbatę, która zmniejsza przyswajalność żelaza.
Należy unikać: wędlin i pasztetów, czerwonego mięsa, soi, szpinaku, fasoli, orzechów, kiełków. Lepiej nie łączyć produktów bogatych w żelazo z tymi, które zawierają witaminę C.