Mutacja genu MTHFR
Gen MTHFR jest odpowiedzialny za właściwe wchłanianie i przetwarzanie witaminy B9 (kwas foliowy), dostarczanej do organizmu z określonym pożywieniem. Obecność kwasu foliowego w organizmie chroni płód przed rozwojem wad cewy nerwowej. Mutacja genu MTHFR zaburza syntezę witaminy B9. Z doniesień Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wynika, że problem może dotykać nawet co drugą polkę.
MTHFR co to za badanie?
MTHFR jak rozpoznać?
MTHFR jak zbadać?
MTHFR gdzie zrobić?
Spis treści
MTHFR co to za badanie?
Istnieją dwie niebezpieczne mutacje genu MTHFR: wariant C677T i wariant A1298C. Do wykrycia tych wariantów przeprowadza się bardzo prosty test DNA. Materiałem do badania jest próbka krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka.
MTHFR jak rozpoznać?
Pierwszym czynnikiem wskazującym na istnienie ryzyka mutacji MTHFR jest, pojawienie się problemów z poprzednimi ciążami pacjentki, a nawet w przypadku, gdy to jej matka miała komplikacje ciążowe. Istnieje szereg symptomów mogących wynikać z wadliwej mutacji genu MTHFR, są to m. in. chroniczne zmęczenie, bezsenność, zaburzenia hormonalne, problemy ze skórą, choroby tarczycy, depresja, brak koncentracji, nerwica, choroby sercowo-naczyniowe, alergie, za wysokie żelazo lub za niskie żelazo, nadciśnienie, jelito drażliwe oraz wcześniej występujące poronienia.
MTHFR jak zbadać?
Badaniu mutacji genu MTHFR powinna poddać się każda kobieta ciężarna, albo dopiero planująca ciąże. Przyswajanie witaminy B9 wpływa na trwałość DNA dziecka, dlatego tak ważne jest, by to odpowiednio wcześnie sprawdzić. Badanie jest proste i polega na pobraniu specjalnym patyczkiem wymazu z wnętrza policzka i przetestowaniu go. Innym sposobem, rzadziej wybieranym przez pacjentów, jest pobranie próbki krwi. Wyniki mają pomóc określić, czy kobieta posiada, czy też nie, wadliwą mutację genu MTHFR.
MTHFR gdzie zrobić?
Badanie można wykonać samodzielnie, zamawiając uprzednio do domu specjalny zestaw, lub też w dowolnej placówce medycznej czy punkcie pobrań. Próbka wymazu z policzka trafia do laboratorium, gdzie testowana jest pod kątem wadliwej mutacji genu MTHFR. Na wyniki badania laboratoryjnego trzeba czekać przeważnie kilka lub kilkanaście dni.